• 2016-07-07

Sopot Film Festival 2016

Już w ten weekend rozpocznie się tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival. Kino ponownie opanuje niemal cały Sopot. Projekcje odbędą się w salach kinowych, studyjnych, teatralnych, a kino plenerowe nad samym brzegiem morza. Czeka ponad 120 projekcji filmowych, warsztaty, koncerty do kina niemego, spotkania z twórcami i panele dyskusyjne. Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert muzyki filmowej na plaży w wykonaniu symfonicznej orkiestry smyczkowej z udziałem zaproszonych muzyków, DJ-ów oraz VJ-ów.

Sopot Film Festival 2016 – plakat (źródło: materiały prasowe)

Sopot Film Festival 2016 – plakat (źródło: materiały prasowe)

W programie tegorocznej edycji znajdziemy trzy międzynarodowe konkursy filmowe: konkurs 1–2 przeznaczony dla debiutów i drugich pełnometrażowych filmów fabularnych, konkurs World Shorts & Short Anima dedykowany krótkometrażowym fabułom i animacjom oraz nowy konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych. Wprowadzenie nowego konkursu do programu Festiwalu jest wynikiem poszerzenia jego formuły programowej. Konkurs filmów dokumentalnych będzie korespondował z pozostałymi sekcjami poświęconymi temu gatunkowi filmowemu.

W sekcjach pozakonkursowych widzowie zobaczą panoramę młodego kina skandynawskiego oraz współczesnego kina irańskiego, które w ciągu ostatnich 10 lat ponownie zaczęło zdobywać uznanie na światowych festiwalach filmowych. Na miłośników sztuki filmowej czekają trzy obszerne retrospektywy: Luisa Buñuela, jednego z najważniejszych europejskich reżyserów, Krzysztofa Krauzego oraz Wernera Herzoga. Sekcja 3×2 poświęcona będzie w tym roku twórczości Marcina Wrony, Mariusza Grzegorzka oraz Anny i Wilhelma Sasnalów. Jak co roku nie zabraknie sporej liczby dokumentów, animacji i filmów eksperymentalnych poświęconych sztuce, muzyce i modzie oraz najciekawszych fabuł minionego sezonu kina autorskiego prezentowanych w sekcji Spectrum 15/16 oraz Spectrum DOC. Pojawi się też nowe pasmo programowe Punks not dead, w którym zaprezentowane zostaną filmy o muzyce i subkulturze punków, muzyczne dokumenty o najważniejszych zespołach tego nurtu oraz filmy przedstawiające twórców i historie, które inspirowały się tą subkulturą. W sekcji pojawią się twórcy kina amerykańskiego oraz autorzy ambitnego kina europejskiego, produkcje zrealizowane w okresie od połowy lat 70. aż po czasy obecne.

Poza pokazami filmowymi odbędą się spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, koncerty do kina niemego oraz działania w przestrzeni miejskiej. Odbędzie się również koncert muzyki filmowej w wykonaniu solistów i symfonicznej orkiestry smyczkowej, którzy zaaranżują utwory z filmów Romana Polańskiego, Francisa Forda Coppoli oraz Darrena Aronofskiego.

Wszystkie wydarzenia festiwalu odbędą się w Multikinie, Państwowej Galerii Sztuki, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w plenerowej przestrzeni Teatru na Plaży oraz w Teatrze BOTO.

Sopot Film Festival 2016. Międzynarodowy Festiwal Filmowy
Od 9 do 17 lipca 2016 roku
Sopot

Dodaj komentarz