• 2016-07-07

Znamy program 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu

21 lipca we Wrocławiu rozpocznie się 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Zostaną na nim pokazane 393 filmy (w tym 221 pełnometrażowych, wśród których 94 to polskie premiery) z ponad 50 krajów. Seanse będą się odbywały w Kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku, zaś wydarzenia specjalne w otwartym niedawno Narodowym Forum Muzyki.

„Julieta”, reż. Pedro Almodóvar – kadr z filmu. Film otwarcia 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Julieta”, reż. Pedro Almodóvar – kadr z filmu. Film otwarcia 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja MFF T-Mobile Nowe Horyzonty jest szczególna, ponieważ odbywa się w roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicy Kultury 2016, dzięki czemu festiwalowa oferta będzie bogatsza. Nie zmieniło się jedno – jak zawsze jest to święto filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina, miejsce prezentacji twórczości reżyserów działających na przekór modom, operujących własnym stylem i oryginalnym językiem. Będzie 5 konkursów, w tym najważniejsze z nich: Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty (10 filmów) oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce (14 filmów).

Festiwal otworzy polska premiera pokazywanej w canneńskim konkursie Juliety Pedro Almodóvara, w której hiszpański reżyser powraca do świata kobiet. Ta pełna intensywnych emocji i kolorów historia matki szukającej zaginionej córki jest adaptacją opowiadań kanadyjskiej noblistki Alice Munro.

Na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film Komuna w reżyserii współtwórcy Dogmy 95’Thomasa Vinterberga – dramat obyczajowy z nagrodzoną na Berlinale Trine Dyrholm, w którym reżyser dokonuje bolesnej wiwisekcji mitu demokratycznej wspólnoty.

W sekcjach Panorama, Panorama Gala i Ale kino+ pojawią się premierowo w Polsce odkrycia i przeboje ze światowych festiwali, m.in. tegoroczny laureat Złotej Palmy z Cannes Ja, Daniel Blake Kena Loacha, zwycięzca z Locarno Teraz dobrze, wtedy źle Honga Sang-soo, czy zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Berlinale, czyli Tomasz Wasilewski i jego Zjednoczone Stany Miłości. Będą głośne i docenione na tegorocznym MFF w Cannes filmy: Egzamin Cristiana Mungiu (nagroda za reżyserię), Klient Irańczyka Asgara Farhadiego (nagroda za scenariusz i dla najlepszego aktora), Toni Erdmann niemieckiej reżyserki Maren Ade (nagroda FIPRESCI), Sieranevada jednego z ojców rumuńskiej Nowej Fali – Cristiego Puiu, czy Służąca koreańskiego wirtuoza kina zemsty Parka Chan-wooka. Pokazane zostaną nowe dzieła uznanych reżyserów: Martwe wody Bruno Dumonta, Cmentarz wspaniałości Apichatponga Weerasethakula, Nieznajoma dziewczyna braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, czy Śmietanka towarzyska Woody’ego Allena.

W programie tegorocznego festiwalu będzie kontynuowany, stworzony w związku z Europejską Stolicą Kultury, cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. Do Wrocławia przyjedzie dziewięciu wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner oraz Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Víctor Erice będą mieli swoje retrospektywy. Twórcy poprowadzą mistrzowskie lekcje kina. Odbędzie się też przegląd Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, który pokaże dorobek filmowy kraju Basków, którego stolica San Sebastián jest drugą, obok Wrocławia, Europejską Stolicą Kultury.

Dzięki Europejskiej Stolicy Kultury odbędą się dwa wydarzenia artystyczne łączące muzykę, sztuki wizualne i kino: opera filmowa Zagubiona autostrada na motywach filmu Davida Lyncha z librettem Elfriede Jelinek i Olgi Neuwirth w reżyserii Natalii Korczakowskiej i opera filmowa River of Fundament autorstwa jednego z najgłośniejszych współczesnych artystów amerykańskich Matthew Barneya. Świat teatru i kina połączy się w programie retrospektywy filmów Pippo Delbono – w Polsce znanego głównie jako czołowy twórca włoskiego teatru.

16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Od 21 do 31 lipca 2016 roku
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz