• 2016-07-07

Jestem stąd

15 lipca w Muzeum Współczesnym Wrocław rozpocznie się wystawa fotografii Krzyśka Orłowskiego pt. Jestem stąd. Artysta skupia się na opowiadaniu historii osadzonych w lokalnym kontekście.

Krzysiek Orłowski, „Jestem stąd” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysiek Orłowski, „Jestem stąd” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odwracam się. Patrzę. Co widzę? Kogo widzę? Zabudowania, droga, sąsiad, kumpel z klasy… Początek i koniec, które są kolejnym początkiem. Rzeczy, sytuacje, które się kończą, ale nie pozostają bez znaczenia dla tego, co jest teraz. I kiedy wracamy tam, skąd któregoś dnia wyszliśmy, może na chwilę, może jak się nam wydawało „na zawsze”, trudno zapomnieć o tym kapitale. Ten nas w dużej mierze uformował, nadał kierunek – jak pisze Krzysiek Orłowski.

Krzysiek Orłowski opowiada historię lokalności, swojskości. To historia o ludziach i mieście, które niezależnie od faktycznej (nie)obecności naszych ciał w miejscu pochodzenia/urodzenia, pozostają już zawsze tą fantazmatyczną przestrzenią wspomnień, wyobrażeń, emocji. Tytuł wystawy, czyli Jestem stąd, a nie „stamtąd”, zwraca uwagę na pozycję autora w symbolicznej przestrzeni i czasie. Tak może powiedzieć ktoś, kto jest nadal „w środku”, kto nie patrzy z zewnątrz, z oddali. Nie doświadczamy tutaj dystansu, nie powstaje wrażenie podglądania, etnograficznego rejestrowania. „Orzeł” jest po prostu u siebie, wśród swoich ludzi.

Krzysiek Orłowski (ur. 1983) – jest fotografem dokumentalnym. Ukończył Wyższą Szkołę Fotografii AFA we Wrocławiu. Obecnie jest studentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy). Od 2011 roku należy do Stowarzyszenia Nowinart, gdzie zajmuje się głównie warsztatami z fotografii. W fotografiach przedstawia przede wszystkim człowiek,  jego otoczenie oraz zwyczajne życie. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Krzysiek Orłowski, Jestem stąd
Od 15 lipca do 3 września 2016 roku
Kurator: Bartek Lis
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR