Duchowa historia Polski

Specjalnie zaaranżowany, minimalistyczny w formie pawilon oraz ukryta w jego wnętrzu ekspozycja Jan Paweł II. Źródła to najnowszy projekt pracowni architektonicznej Nizio Design International. Wystawę będzie można oglądać od 20 lipca do 15 sierpnia przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie.

„Jan Paweł II. Źródła”, pawilon na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

„Jan Paweł II. Źródła”, pawilon na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Ekspozycja będzie prezentowana w pawilonie o prostej i ascetycznej bryle, która stanie przed Biblioteką Rolniczą. Pawilon będzie nie tylko przestrzenią wystawienniczą zespoloną z historyczną tkanką miasta, ale także artystyczną i symboliczną instalacją, która nawiązuje kształtem do archetypu świątyni. Nizio Design International odpowiada za koncepcję plastyczną wystawy, projekt wykonawczy, realizację i montaż.

Wystawa przybliży zwiedzającym punkty zwrotne i postaci nierozerwalnie związane z dziejami polskiego chrześcijaństwa. Narratorem, który poprowadzi zwiedzających, będzie Jan Paweł II. Jego refleksje i komentarze dotyczące duchowej historii Polski umieszczone zostaną na specjalnych panelach w kolejnych przestrzeniach ekspozycji, dedykowanych ceremonii chrztu Polski, świętym w dziejach kraju. Ład oraz chronologię narracji wprowadzą wybrane daty i miejsca, istotne dla historii Polski. Linię czasu zapoczątkuje data chrztu Mieszka w 966 r., nazwy głównych grodów i rezydencji książęcych z tego okresu, a zakończy ją Brama Trzeciego Tysiąclecia, nawiązująca do tej wzniesionej nad Jeziorem Lednickim.

Z uwagi na swój plenerowy charakter wystawa nie będzie wypełniona tradycyjnymi eksponatami. We wnętrzu pawilonu powstanie natomiast scenografia uzupełniona elementami multimedialnymi. Materiały, które zainspirowały koncepcję plastyczną ekspozycji, pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Archiwum Głównego Akt Dawnych. Wyjątkowym eksponatem, jakim zwiedzający obejrzą na wystawie, jest manual ze Złotym Kodeksem Gnieźnieńskim pochodzący z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Ekspozycja Jan Paweł II. Źródła powstaje na zlecenie organizatorów wystawy – Muzeum Historii Polski oraz Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji Światowych Dni Młodzieży. Jej celem jest upamiętnienie 1050. rocznicy chrztu Polski, pokazanie intelektualnego i duchowego doświadczenia XX wieku, jak również promowanie historii Polski wśród uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Ekspozycja będzie udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie.

Jan Paweł II. Źródła
Od 20 lipca do 15 sierpnia 2016 roku
Organizatorzy:  Muzeum Historii Polski w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie
Projekt: Nizio Design International
Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie

Dodaj komentarz