Felix Austria

Już niebawem ukaże się kolejna powieść wydana przez Czarne. Felix Austria ukraińskiej pisarki Sofiji Andruchowycz będzie miała swoją premierę 13 lipca.

Sofija Andruchowycz, „Felix Austria”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Sofija Andruchowycz, „Felix Austria”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Jestem żylasta, smagła i bystra, mocna jak chłop, zupełnie nieładna” – tak pisze o sobie Stefania Czorneńko, zaradna i rezolutna Rusinka, która gotuje lepiej niż kucharz Najjaśniejszego Cesarza Ferdynanda. Sensem jej istnienia jest wiernie i z oddaniem służyć Adeli, córce doktora, który przygarnął ją do siebie po pożarze rodzinnego domu, oszczędzając tym samym tragicznego losu sieroty. Felix Austria to osobiste zapiski Stefci, która kocha jak nikt inny w całym Stanisławowie i brawurowo opisuje perypetie swoje i ukochanej pani, rodzinne sprzeczki i miejskie ploteczki, występy iluzjonisty Thorna i budzące niepokój kradzieże.

Jej opowieść to ciepła, dowcipna i znakomicie napisana historia dnia codziennego na austro-węgierskiej prowincji z wątkiem miłosnym w tle.

Świetny portret dwu kobiet, których losy splotły się jak dwa drzewa rosnące razem. To jednocześnie psychologiczne studium zależności i portret Stanisławowa przełomu epok – wielonarodowego i wielojęzycznego, innego niż ten opisywany kiedyś przez grupę BuBaBu. Sofija Andruchowycz dba o historyczny konkret, a jednocześnie zostawia miejsca niedopowiedziane i w rezultacie ta historia okazuje się bardzo uniwersalna.
– Justyna Sobolewska

Sofija Andruchowycz, Felix Austria
Przekład: Katarzyna Kotyńska
Premiera: 13 lipca 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR