Bóg Rekin, czyli na tropie wierzeń Oceanii

Bóg Rekin to porywający reportaż podróżniczy, który trafi do księgarń już na początku lipca. W najnowszej książce wydawnictwa W.A.B. dociekliwy Kanadyjczyk tropi bogów zachodniej Oceanii.

Charles Montgomery, „Bóg Rekin”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Charles Montgomery, „Bóg Rekin”, okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Czy rzucona w człowieka garść pajęczyn może zabić? Czy chrześcijańska Melanezja nadal czci rekiny, kamienie i niewidzialne duchy ofiarowując im krwawą daninę? Kim byli Boży Dżentelmeni i tajemniczy tasiu? Autor podejmuje próbę odpowiedzi na niezwykle trudne pytania dotyczące melanezyjskiej duchowości. Czy na wszystkie uda mu się odnaleźć oczekiwaną odpowiedź?

„Postanowiłem odnaleźć potomków zabójców misjonarzy. Postanowiłem odnaleźć własnych pogan. Postanowiłem pokonać rafy i przebrnąć ostatni odcinek drogi do brzegów Nukapu w wodzie po kolana, żeby stanąć pod krzyżem Pattesona, gdzie ktoś sędziwy i bardzo mądry objaśni mi wreszcie więź mitu z historią”.
(fragment książki)

Opowieść Charlesa Montgomery’ego zachwyca barwnym i niepozbawionym humoru stylem, który w nietuzinkowy sposób maluje melanezyjski świat, nieustannie pogrążony w walce tradycji przodków i konkurującymi ze sobą stowarzyszeniami misyjnymi. Wnikliwe spojrzenie podróżnika i dociekliwość godna antropologa pozwoliły na stworzenie duchowej mapy Melanezji spowitej hybrydyzacją mitów, magii i ducha pod postacią ośmionożnego, fosforyzującego w ciemnościach bękarta, spłodzonego ze związku Kościoła z kastom.  Dla autora wyprawa śladem pradziada, wzbogacona własnymi refleksjami, historycznymi anegdotami i językiem bislama, stała się jednocześnie podróżą w głąb siebie.

Charles Montgomery (ur. 1968 r.) – kanadyjski pisarz, fotoreporter i urbanista, absolwent University of Victoria, mieszka w Vancouver. Laureat prestiżowych nagród Hubert Evans Nonfiction Prize oraz Charles Taylor Prize 2005 r. Książka Bóg Rekin była również nominowana do nagrody Hilary Weston Writers’ Trust Prize for Nonfiction (2004). w 2013 r. ukazała się druga książka autora pt. Miasto szczęśliwe, która w 2014 r. także nominowana była do nagrody Hilary Weston Writers’ Trust Prize for Nonfiction. Charles Montgomery pracował w BMW Guggenheim Lab and Museum of Vancouver, jest autorem wielu artykułów prasowych. Jest czterokrotnym laureatem Western Canada Magazine Awards.

Charles Montgomery, Bóg Rekin. Wyprawa do źródeł magii
Przekład: Dorota Kozińska
Premiera: 6 lipca 2016 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz