• 2016-07-06

6. Forum Postaw – Dedlajn

W dniach 14–17 lipca odbędzie się 6. Forum PostawDedlajn – think tank o współczesnym projektowaniu w ramach wystawy w galerii Dizajn BWA Wrocław.

„6. Forum Postaw – Dedlajn”, fot. Arnau Vidal Cascallo (źródło: materiały prasowe organizatora)

„6. Forum Postaw – Dedlajn”, fot. Arnau Vidal Cascallo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nieodłącznym elementem wystawy Forum Postaw jest tytułowe forum – swoisty think tank dotyczący współczesnego projektowania. Podczas niego projektanci, architekci, graficy, a także majsterkowicze i osoby zainteresowane relacją między obiektem a projektantem, wspólnie pracują, rozmawiają i wymieniają się doświadczeniami.

Do tej pory kuratorki z DEPOT BASEL zorganizowały już 6 międzynarodowych zjazdów, każdy z nich poświęcony był innym zagadnieniom. Były to solidarność, Widzialność/ Visiblity, Intuicja/Intuition, Wiedza/Knowledge, Narzędzia/Tools. Tym razem Forum Postaw odbędzie się pod anglojęzycznym hasłem Dedlajn/Deadline. Termin, data oddania projektu, pracy, tekstu lub innego dzieła to coś, co charakteryzuje zarówno współczesny styl pracy środowisk twórczych, jak i sprekatyzowany rynek usług artystycznych.

Wystawa Forum Postaw to nietypowa pod względem aranżacji wystawa o współczesnym dizajnie. To co zainteresowało kuratorki z DEPOT BASEL – szwajcarskiego ośrodka badającego dziedzinę projektowania to rola potrzeby w projektowaniu produktu. Nie chodzi jednak o sztucznie napędzaną przez reklamę potrzebę, a postawy młodych projektantów zwiastujących powrót do etycznych założeń dizajnu. Postawy te są kluczowe dla dalszego rozwoju dizajnu, to one zawistują przemiany w tej dziedzinie. Dlatego też tytułowe forum skupia się na nich, dając jednocześnie pole do ich wyrażenia i zderzenia się różnych opinii i stylów pracy.

Czas pracy dzielimy na spotkania z klientami, działem marketingu, ciągłe poprawianie i ulepszanie. W tym natłoku zajęć można odnaleźć współczesny strach przed pustką, ukończeniem projektu, swoistym horror vacui online. Nie nadążamy już za tempem współczesnego świata, w którym żyjemy i pracujemy. 40 godzinny tydzień pracy brzmi jak żart lub marzenie. Nie ma już jasnych granic między czasem pracy, a czasem wolnym. Zbliżające się dedlajny, praca na ostatnią chwilę towarzyszy nam już niemalże wszędzie. Zawsze mamy coś do zrobienia, coś jest nieskończone i zaraz musimy oddać jedno, by móc wziąć na siebie drugie.

Podczas trwania Forum będzie można zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie czy możliwe jest odzyskanie skradzionego czasu oraz czym jest nasz czas wolny? Czy mamy w ogóle jeszcze czas dla siebie?

Forum Postaw pozwoli nam odpowiedzieć na te pytania. W trakcie jego trwania spróbujemy zastanowić się nad kondycją życia projektanta, nad czasem wolnym, nad higieną odpoczynku oraz strategiami radzenia sobie ze stresem. W planie takie atrakcje jak: wspólne wyjście ma basen, czytanie książek, warsztat dotyczący czasu z Agatą Nowotny, wspólne wydanie kolacji oraz grill w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni.

6. Forum PostawDedlajn
Think thank w ramach wystawy
Od 14 do 17 lipca 2016 roku
galeria Dizajn BWA Wrocław

Dodaj komentarz