• 2016-07-05

Miesiąc Spotkań Autorskich 2016

62 pisarzy, dwa spotkania dziennie, gość honorowy: Hiszpania. Od 2 lipca do 1 sierpnia we wrocławskiej Mediatece będzie się odbywać międzynarodowy festiwal literacki – Miesiąc Spotkań Autorskich.

Miesiąc Spotkań Autorskich 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miesiąc Spotkań Autorskich 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich (Měsíc autorského čtení) powstał w 2000 roku w Brnie i stopniowo rozszerzył się na dalsze miasta. Od 2011 roku odbywa się w Brnie, Koszycach, Ostrawie i Wrocławiu, a w 2015 roku dołączył Lwów. Program Miesiąca Spotkań Autorskich co roku startuje w lipcu i następnie dzień po dniu odbywa się bez przerwy w każdym z wymienionych miejsc przez 31 dni.

Wydarzenie składa się zawsze z dwóch głównych linii programowych: jedna reprezentuje literaturę rodzimą (tj. według miejsca odbywania się festiwalu literaturę czeską, słowacką, polską i ukraińską), a druga przedstawia literaturę kraju, który w danym roku jest gościem honorowym (w poprzednich latach np. Kanada, Francja, Białoruś, w 2011 roku Polska, następnie Słowenia, kraje niemieckojęzyczne, Szkocja, Ukraina). W roku 2016 gościem honorowym jest Hiszpania.

Podczas Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu codziennie gości dwóch pisarzy: o 19.00 gość honorowy (czyli w tym roku pisarze z Hiszpanii), a od 20.30 pisarz polski, czeski, słowacki lub ukraiński. W sumie przez cały miesiąc czytelnicy mają okazję uczestniczyć w spotkaniach z 62 pisarzami polskimi i zagranicznymi.

Głównym punktem każdego spotkania autorskiego jest czytanie przez zaproszonych autorów wybranych przez nich tekstów. Tłumaczenia na język polski tekstów pisarzy zagranicznych wyświetlane są na ekranie.

W tegorocznej, szóstej już polskiej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich, wezmą udział czołowi pisarze polscy, czescy, słowaccy i ukraińscy (m.in. Olga Tokarczuk, Jacek Dehnel, Jacek Hugo-Bader, Sylwia Chutnik, Joanna Bator, Lidia Ostałowska, Łukasz Orbitowski, Petra Soukupová, Peter Krištůfek, Andriej Kurkow i inni), a wśród 31 gości z Hiszpanii znajdą się m.in. bardzo dobrze znani polskim czytelnikom Fernando Arrabal, Ildefonso Falcones, Rosa Montero czy Rosa Ribas.

Miesiąc Spotkań Autorskich 2016
Od 2 lipca do 1 sierpnia 2016 roku
Mediateka, pl. Teatralny 5
Wrocław

Dodaj komentarz