• 2016-07-05

Old Skool

Wspomnienia z czasów, w których brytyjska grupa Metronomy przebiła się na scenie, posłużyły liderowi zespołu Josephowi Mountowi jako inspiracja przy tworzeniu piątego studyjnego albumu. Płyta Summer 08 ukazała się 1 lipca. Promuje ją singiel Old Skool.

Metronomy, „Summer 08” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Metronomy, „Summer 08” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Skrecze w piosence są dziełem znanego ze współpracy z legendarnymi Beastie Boys Mix Master Mike’a. Tekst natomiast jest wyrażeniem przez lidera Metronomy zazdrości wobec wyższego statusu materialnego mieszkańców zachodniego Londynu.

Śpiewam o byciu idiotycznie, totalnie zazdrosnym – przyznaje szczerze Joseph.

Do utworu powstał klip z udziałem aktorki Sharon Horgan i zainspirowany filmem Mike’a Leigh Abigail’s Party. Inne ciekawe utwory z płyty to kolejny singiel Night Owl, mający sznyt klasycznego disco. Wkrótce zresztą poznamy teledysk do tej kompozycji, który w Palm Desert, w Palm Springs, nakręci szalony reżyser, a także muzyk, Mr. Oizo. W pamięć zapada również, zainspirowany hip-hopem, 16 Beat, zdradzający miłość Mounta do Davida Bowiego Mick Slow, a także zaśpiewany w duecie ze Szwedką Robyn Hang Me Out To Dry. Summer 08 to w całości dzieło Josepha Mounta, zarówno kompozytora muzyki, jak i autora tekstów, w których nawiązuje między innymi do czasów, kiedy o Metronomy zaczęło być głośno w 2008 roku, za sprawą Nights Out.

Chciałem stworzyć kolejny materiał, mając w sobie tę naiwność, która towarzyszyła mi podczas pisania i nagrywania Nights Out – dziesięć numerów, żywych, prostych – tłumaczy Mount.


Joseph chciał taki album nagrać już wcześniej, ale okoliczności nie były sprzyjające. Prosta i przebojowa nie znaczy oczywiście, że niedojrzała. Zawartość Summer 08 to wyrafinowany elektroniczny pop, w którym słychać dokonania OutKast, Davida Bowiego, Daft Punk. Album zarejestrowano w Black Box Studios we Francji. Całość miksowali Bob Clearmountain (m.in. Bruce Springsteen, David Bowie) oraz Neal Pogue (OutKast). Efektem jest odważna płyta, co poniekąd ma związek z tym, że Metronomy na jakiś czas robi sobie przerwę w koncertowaniu. Joseph postanowił więcej czasu poświęcić dwójce swoich dzieci, aczkolwiek z pisania i nagrywania muzyki na pewno nie zrezygnuje.

Metronomy | Summer 08 
Premiera: 1 lipca 2016 roku
Warner Music

Dodaj komentarz