W żalu najczystszym

W czerwcu nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazało się pierwsze wydanie rękopiśmiennego tomiku poezji, który poeta Krzysztof Kamil Baczyński podarował swojej żonie w dniu ślubu 3 czerwca 1942 roku.

Krzysztof Kamil Baczyński, „W żalu najczystszym” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Krzysztof Kamil Baczyński, „W żalu najczystszym” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rękopiśmienny tomik Krzysztofa Kamila Baczyńskiego W żalu najczystszym jest przechowywany w zbiorach Biblioteki Narodowej. Niewielki zbiór osiemnastu utworów jest dziełem wyjątkowym. Dwudziestojednoletni poeta przygotował go jako podarunek ślubny dla swojej przyszłej żony Barbary Drapczyńskiej. Baczyński przyozdobił czterdziestostronicową książeczkę własnoręcznie malowanymi akwarelami i inicjałami, upodobniając ją do średniowiecznego rękopisu.

Tomik W żalu najczystszym znalazł się w Bibliotece Narodowej w 1963 roku, zakupiony z innymi rękopisami poety od Feliksy Drapczyńskiej, matki Barbary. Wraz z pozostałą spuścizną przechowywaną w BN stanowią one największy zachowany zbiór rękopisów, rysunków, korespondencji i konspiracyjnych wydań Baczyńskiego, przez których pryzmat widzimy całe życie młodego poety.

Krzysztof Baczyński | W żalu najczystszym
Premiera: czerwiec 2016 roku
Wydawnictwo Świat Książki

Dodaj komentarz