• 2016-07-04

Paweł Opaliński: Searching God In the Fog

Od 8 lipca Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku prezentować będzie wystawę Searching God In the Fog, na którą złożą się wielokrotnie nagradzane i eksponowane w kraju i za granicą spektakularne ujęcia górskiego krajobrazu. Autorem wystawy jest Paweł Opaliński.

Paweł Opaliński, „Searching God In the Fog” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Opaliński, „Searching God In the Fog” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Paweł Opaliński: Searching God in the Fog będzie największa polską monograficzną prezentacją fotografii krajobrazu górskiego. 30 wielkoformatowych, panoramicznych fotografii, rozmieszczonych na powierzchni 220 metrów kwadratowych w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku dzięki odpowiedniej aranżacji i wspólnym elementom kompozycyjnym ułoży się w dookolny horyzont symulujący uczestnictwo w naturalnej, wysokogórskiej przestrzeni. Wystawa będzie jednak ucztą nie tylko dla oka, ale też dla ducha. Zdjęcia ukazujące skomplikowaną materię geologiczną – w przypadku prezentowanej wystawy – okazują się jedynie pretekstem do metaforycznej opowieści o poszukiwaniu Światłości. Przewijający się we wszystkich pracach motyw wędrówki i poszukiwania drogi we mgle jest metaforą drogi życia: zmierzającej od punktu wyjścia poprzez doskonalenie własnego umysłu aż do osiągnięcia punktu kulminacyjnego – olśnienia – umożliwiającego transcendentalną przemianę fizyczności w duchowość. Wystawa nosi także znamiona artystycznej autobiografii. Jak mówi autor:

Wędrówka po górach jest dla mnie jak mantra – z każdym metrem w górę umysł staje się czystszy, z każdą minutą wsłuchiwania się we własny oddech lepiej rozumiem swoją rolę w tej scenerii i nabieram pewności, że idę po nagrodę. U kresu drogi wyciągam z plecaka aparat, kieruję go w stronę nieba i utrwalam w jednym czy dwóch ujęciach magiczną chwilę, która – mam wrażenie – rozgrywa się właśnie po to, bym mógł ją zapisać. Nagrodą dla mnie jednak nie jest sam zapis, ale to, że za jego pomocą będę mógł wprawić w stan „wyższej duchowości” kogoś innego, a po nim następnego.

Prace z cyklu Searching God In the Fog powstawały w latach 2007–2015. Były wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach fotograficznych: zdobyły m.in. dwa złote medale Międzynarodowej Federacji Artystów Fotografików FIAP, wielokrotne honorowe wyróżnienia International Photography Awards / International Photographer of the Year, Grand Prix Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej, dwukrotnie Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Krajobraz Górski im. J. Sunderlanda, dwukrotnie Nagroda Tatrzańskiego Parku Narodowego za popularyzację piękna tatrzańskich krajobrazów. Eksponowane w ramach wystaw zbiorowych w kraju i za granicą wpisały się już w kanon współczesnej fotografii krajobrazowej. We Włocławku wszystkie nagrodzone fotografie zaprezentowane zostaną po raz pierwszy razem. Ekspozycja została wzbogacona również o prace nowe, dotąd nie publikowane. Wystawa prezentowana będzie przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966 Promesa 2016.

Paweł Opaliński jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dysertację doktorską obronił w macierzystej uczelni. Od 2008 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2011–2014 pełnił funkcje wiceprezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach i członka Rady Artystycznej Zarządu Głównego ZPAF w Warszawie.

Obecnie pracuje jako adiunkt Europejskiego Wydziału Sztuk AFIB Vistula w Warszawie, gdzie prowadzi badania naukowe związane z archetypicznymi formami krajobrazu w sztuce – wystawa Searching God In the Fog jest jedną z części jego artystycznych poszukiwań. Poza macierzystą uczelnią prowadzi również pracownię fotografii na wydziale Sztuk Pięknych i Projektowych Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi oraz pracownie dyplomowe w Instytucie Sztuk Pięknych UJK w Kielcach.

Paweł Opaliński: Searching God In the Fog
Od 8 do 31 lipca 2016 roku
Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku

Dodaj komentarz