Średniowiecze da się lubić

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało dla miłośników kultury i obyczajowości średniowiecza oraz tych, którzy jeszcze nie są do końca przekonani do tej epoki, wiele atrakcji pod wspólną nazwą Średniowiecze da się lubić.

„Średniowiecze da się lubić” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Średniowiecze da się lubić” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Realizowany w MHK od kilku lat projekt Średniowiecze da się lubić jest próbą ukazania epoki nie tylko od strony ważnych momentów historii, zjawisk najbardziej znanych i „oczywistych”, ale przede wszystkim od strony życia codziennego, tego co stanowiło świat przeciętnego mieszkańca miasta i nie tylko. Jest również odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie zjawiskiem rekonstrukcji historycznych.

Tegoroczny program będzie realizowany w weekendy wakacji (lipiec i sierpień). Większość spotkań sobotnich stanowić będzie blok zatytułowany Życie w średniowiecznym Krakowie – prezentacja życia codziennego miasta w różnych jej odsłonach: rzemiosła, kultury materialnej i niematerialnej. Uczestnicy poznają trud pracy kowala, szewca, złotnika, płatnerza, pobiorą naukę kaligrafii u benedyktyńskiego skryby albo podejmą się rozwiązania zagadki kryminalnej XV-wiecznego Krakowa. W niedzielne popołudnie pójdziemy na spacer, aby dowiedzieć się, jak powstawał Kraków – „szlakiem handlu, obronności, władzy”, a także przedstawimy spektakl dla dzieci pod tytułem Zaczarowana księga. Ukoronowaniem programu, w ostatni weekend wakacji, będzie druga już edycja Turnieju róż – turnieju rycerskiego oraz towarzyszącej mu prezentacji bogatej kultury dworskiej.

Średniowiecze jest wyzwaniem zarówno dla muzealnika, posługującego się określonym warsztatem pracy, jak i dla współczesnego odbiorcy. Projekt nie zakłada jedynie rozrywki, nie jest wyłącznie próbą wypełnienia „czasu wolnego” – co zdaje się dominować we współczesnej kulturze popularnej – uruchamia nie tylko emocje, ale zwłaszcza ukryte w człowieku umiejętności.

Średniowiecze da się lubić
Od 2 lipca do 28 sierpnia 2016 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz