Średniowiecze da się lubić

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało dla miłośników kultury i obyczajowości średniowiecza oraz tych, którzy jeszcze nie są do końca przekonani do tej epoki, wiele atrakcji pod wspólną nazwą Średniowiecze da się lubić.

„Średniowiecze da się lubić” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Średniowiecze da się lubić” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Realizowany w MHK od kilku lat projekt Średniowiecze da się lubić jest próbą ukazania epoki nie tylko od strony ważnych momentów historii, zjawisk najbardziej znanych i „oczywistych”, ale przede wszystkim od strony życia codziennego, tego co stanowiło świat przeciętnego mieszkańca miasta i nie tylko. Jest również odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie zjawiskiem rekonstrukcji historycznych.

Tegoroczny program będzie realizowany w weekendy wakacji (lipiec i sierpień). Większość spotkań sobotnich stanowić będzie blok zatytułowany Życie w średniowiecznym Krakowie – prezentacja życia codziennego miasta w różnych jej odsłonach: rzemiosła, kultury materialnej i niematerialnej. Uczestnicy poznają trud pracy kowala, szewca, złotnika, płatnerza, pobiorą naukę kaligrafii u benedyktyńskiego skryby albo podejmą się rozwiązania zagadki kryminalnej XV-wiecznego Krakowa. W niedzielne popołudnie pójdziemy na spacer, aby dowiedzieć się, jak powstawał Kraków – „szlakiem handlu, obronności, władzy”, a także przedstawimy spektakl dla dzieci pod tytułem Zaczarowana księga. Ukoronowaniem programu, w ostatni weekend wakacji, będzie druga już edycja Turnieju róż – turnieju rycerskiego oraz towarzyszącej mu prezentacji bogatej kultury dworskiej.

Średniowiecze jest wyzwaniem zarówno dla muzealnika, posługującego się określonym warsztatem pracy, jak i dla współczesnego odbiorcy. Projekt nie zakłada jedynie rozrywki, nie jest wyłącznie próbą wypełnienia „czasu wolnego” – co zdaje się dominować we współczesnej kulturze popularnej – uruchamia nie tylko emocje, ale zwłaszcza ukryte w człowieku umiejętności.

Średniowiecze da się lubić
Od 2 lipca do 28 sierpnia 2016 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR