Nemezis, czyli walka o Rio

Nemezis to poruszający reportaż Mishy Glenny’ego opowiadający o skorumpowanym i przesiąkniętym brudnymi pieniędzmi Rio de Janeiro z perspektywy Nema, jednego z najbardziej poszukiwanych narkotykowych bossów Brazylii, który niegdyś jeszcze walczył o sprawiedliwość w mieście. Premiera już 6 lipca.

Misha Glenny, „Nemesis” - okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Misha Glenny, „Nemesis” - okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W jaki sposób ciężko pracujący młody ojciec Antônio Francisco Bonfim Lopes stał się królem Rocinhi – największej faweli w Rio – głową kartelu narkotykowego i jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Brazylii, znanym jako Nem?

Właśnie podczas tej wizyty po raz pierwszy napotkała Nema. W owym czasie, choć był w separacji i w trakcie uzyskiwania rozwodu, oficjalnie pozostawał mężem Vanessy. „Powiedział mi, że nie jest żonaty – stwierdza rzeczowo Danúbia – i że mieszka sam. Potem zabrał mnie do siebie”. Atrybuty władzy i sukcesu dodawały mu charyzmy, nawet jeśli lubił sobie wmawiać, że źródłem atrakcyjności jest jego naturalny magnetyzm. „Raz zaczęły mnie podrywać takie dwie dziewczyny, bo wydawałem im się strasznie interesujący – twierdził. – Nie miały pojęcia, kim jestem”. Kiedy mi to mówił, odniosłem wrażenie, że za bardzo się zarzeka. Może w to wierzył, ale jeśli tak, to sam się oszukiwał.
(fragment książki)

Nemezis to opowieść o człowieku, który w bezwzględnym brazylijskim półświatku próbował walczyć o sprawiedliwość. Okrucieństwo i twarde zasady zmusiły go jednak do wejścia w świat skorumpowanej policji, bogatych narkomanów, zakłamanych polityków i narkotykowych bossów.

W 1997 roku w Complexo da Maré, czyli w jednej z najrozleglejszych i najbardziej niebezpiecznych społeczności w Rio, zaszła w ciążę trzynastoletnia dziewczynka. Przez całe jej dzieciństwo rodzinna fawela była miejscem regularnych strzelanin, zarówno między konkurencyjnymi gangami, jak i między gangami a policją. Obowiązywała nieformalna zasada, że po dwudziestej pierwszej nikt nie wychodził z domu, tak wielkie było ryzyko dostania się w krzyżowy ogień.
(fragment książki)

Rozłożyste lasy deszczowe i więzienia o zaostrzonym rygorze. Brudne slumsy i lśniące centra handlowe – Nemezis jest pełnym kontrastów opisem walki z korupcją, przemocą, narkobiznesem i biedą, czyli z wszystkim tym, z czym mierzył się Nem, walcząc o przyszłość swojego kraju.

Misha Glenny, Nemezis. O człowieku z faweli i bitwie o Rio
Premiera: 6 lipca 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz