Kwintesencja i inne żywioły

Dawno nie widziany w rodzinnym mieście artysta plastyk Dariusz Pala przygotował wystawę dla Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Można ją oglądać do 10 lipca.

Dariusz Pala, „Piana”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dariusz Pala, „Piana”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją dla najnowszego cyklu prac Dariusza Pali jest ocean. Konfrontacja z żywiołem, doświadczenie światła, koloru, przestrzeni miały wpływ na powstanie prac z pogranicza malarstwa i rzeźby. Abstrakcyjne figury, których istotą jest kolor, moduł i rytm w istocie oddają przetworzony wyobraźnią artysty pejzaż.

Prace Darka Pali prezentowane w częstochowskiej Galerii Sztuki powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Spotykamy tutaj dzieła malarskie oraz wyjątkowe obrazy-rzeźby, gdzie warstwa malarska współgra z podłożem utworzonym z drewna. Wszystkie one świadczą o konsekwentnym eksperymentowaniu z kolorami i coraz bardziej pogłębionym rozumieniu przez Artystę czym jest działanie barwy. Bowiem to właśnie kolor w tych obrazach pozwala na wyłanianie się różnorodnych kształtów w naszym widzeniu, to on aktywuje ciągłe metamorfozy kompozycji. Kiedy barwy na chwilę zastygają, układają się w abstrakcyjne formy, by za chwilę ponownie uruchomić moce wytwarzające rozmaite światy. Antropolog Michael Taussig nazwał kolor poliformiczną substancją magiczną, która jest mediatorem pomiędzy wyraźnie zaznaczonymi kategoriami i bezkształtem. Z tego punktu widzenia kolor posiada podwójną naturę, jest jednocześnie energią i substancją, umożliwia powstawanie i działanie innych rzeczy. Żywioł barw tworzy miejsce dla działania innych żywiołów. Antyczni i średniowieczni filozofowie oraz alchemicy mówili o czterech elementach/żywiołach tworzących naturę: ziemi, powietrzu, wodzie i ogniu, wszystkie je przenika i umożliwia im działanie piąty element – kwintesencja. Barwa jest kwintesencją dla Darka Pali i w jego estetycznych światach – pisze Barbara Major, kuratorka wystawy.

Dariusz Pala – od lat mieszka i pracuje w Warszawie. Wiele lat spędził w Miami na Florydzie, stąd jego autentyczne doświadczenie żywiołu oceanu. Ukończył Liceum Plastyczne im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1992 roku otrzymał dyplom na Wydziale Grafiki w pracowni litografii dr Romana Zygulskiego. Posiada również doktorat ze sztuk pięknych, który uzyskał na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Dariusz Pala, Kwintesencja i inne żywioły
Od 4 czerwca do 10 lipca 2016 roku
Kuratorka: Barbara Major
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz