W pokoju wyobraźni Tadeusza Kantora

Wystawa W pokoju wyobraźni jest prezentacją wybranych ilustracji oraz przygotowawczych szkiców, prób i wizualnych notatek do wydanej w 2015 roku polsko-angielskiej książki Pokój wyobraźni. Słownik Tadeusza Kantora. Autorki prac – Bogna Podbielska oraz Ola Grudzińska – zdecydowały się na podążanie śladami myśli Kantora przy jednoczesnym unikaniu naśladowania jego stylistyki. Widzowie będą mieli rzadką możliwość śledzenia rozwoju myśli plastyka, którego zadaniem jest stworzenie wizualnego komentarza do tekstu.

„W pokoju wyobraźni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W pokoju wyobraźni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hasła umieszczone w słowniku zostały pogrupowane w obszary tematyczne i to ten właśnie podział był priorytetem przy komponowaniu książki. Gościnna wystawa w Cricotece nawiązuje do kluczowych zagadnień związanych z twórczością artysty, ale jednocześnie podkreśla odrębność każdej z autorek.

Pokój Wyobraźni, do którego zapraszają Widzów, jest pokojem trzyosobowym. W ciemnej przestrzeni sali edukacyjnej spotkamy Kantora, Bognę i Olę. Aby odwiedzić ich miniaturowe mieszkanie, wystarczy zaopatrzyć się w niewielkie źródło światła i odważnie wejść do środka.

Wystawę otwiera działanie performatywne. Najmłodsi odbiorcy będą mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach dotyczących wystawy.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Autorką książki jest Katarzyna Tokarska-Stangret. Wydanie książki było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ola Grudzińska – malarka, ilustratorka, kostiumografka, scenografka. Absolwentka łódzkiej i warszawskiej ASP oraz Historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim; stypendystka MKiDN na rok 2011/2012. Swoje prace prezentowała na wystawach malarstwa, rzeźby i tkaniny. Zajmuje się zagadnieniem pamięci i nieobecności.

Bogna Podbielska – ukończyła studia na wydziale malarstwa ASP w Krakowie oraz na wydziale reżyserii dramatu na PWST w Krakowie; nagrodzona między innymi stypendium Ministra Kultury i Sztuki Młoda Polska i nagrodą za debiut reżyserski na Konfrontacjach Klasyki Polskiej w Opolu. Współpracuje z pismem „Teatr” w roli rysownika, zajmuje się również malarstwem i grafiką użytkową.

W pokoju wyobraźni
Wernisaż: 1 lipca 2016 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 24 lipca 2016 roku
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

Dodaj komentarz