Punkt styczny

Do 10 lipca w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie potrwa wystawa Punkt styczny, na której Szymon Stala prezentuje swoje prace wykonane począwszy od studiów na krakowskiej ASP po te najnowsze.

Szymon Stala, „Dafne II”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Stala, „Dafne II”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Szymon Stala prezentuje prace, które powstały jeszcze w czasie jego studiów na krakowskiej ASP w latach 2012–2016 – cykle prac Pejzaż ludzki i Ludzie wydrążeni. Natomiast rzeźba Dafne II otwiera nowy etap twórczości Szymona Stali, choć zdecydowanie, według deklaracji artysty, odwołuje się do wieloelementowej, wciąż zmieniającej się instalacji złożonej z portretów ludzi Pejzaż ludzki.

Szymon Stala, „Akt stojący”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Stala, „Akt stojący”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludzie wydrążeni to małe formy rzeźbiarskie inspirowane dziełem T.S. Eliota pt. Wydrążeni. Artysta nawiązując do biblijnego wątku vanitas vanitatum et omnia vanitas rozważa naszą cielesność i to, co pozostaje po człowieku.

Szymon Stala – urodził się w 1991 roku w Częstochowie. W roku 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie na kierunku ceramika. Od 2015 roku jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom obronił na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego. Od 2015 pracuje nad doktoratem na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Rzeźby i Intermediów, promotor prof. Mariusz Białecki). Stala jest laureatem wielu nagród i stypendiów. Uczestniczył w licznych plenerach oraz wystawach zagranicznych i ogólnopolskich. Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, rysunkiem i malarstwem.

Szymon Stala, Punkt styczny
Od 4 czerwca do 10 lipca 2016 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz