Strefa muzyczna Stacji Literatura 21

Na festiwalu Stacja Literatura 21 obok nowych literackich głosów z Polski i Europy pojawią się także niedawni muzyczni debiutanci, których zaprosił Artur Burszta. Klucz wyboru był prosty. Pod uwagę mogli być brani wykonawcy mający na koncie jedną płytę. Szef festiwalu postanowił zarekomendować publiczności Hańbę, Mary Komasę i ØRGANKA.

Stacja Literatura 21 – strefa muzyczna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stacja Literatura 21 – strefa muzyczna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najbardziej literackim wykonawcą w tym gronie jest Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba! tworząca piosenki do wierszy m.in. Broniewskiego, Brzechwy i Tuwima. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej, m.in. banjo, akordeon i tubę, grają energiczny, prosty punk, inspirowany polskim folklorem oraz muzyką współczesną. Ich debiutancki album ukazał się w 2015 roku.

Wydana w 2014 roku płyta Głupi ØRGANKA otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę Muzyczną Programu 3 Polskiego Radia i Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego. Tomasz Organek nie jest początkującym muzykiem – z zespołem Sofa zdążył nagrać trzy albumy. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że jest także pisarzem przygotowującym debiutancką książkę.

Urodzona w 1985 roku Mary Komasa to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Gra na fortepianie, organach i klawesynie. Studiowała śpiew operowy. W jej pierwszym albumie pobrzmiewają echa muzyki gospel, bluegrass, klasycznego rocka, New Wave oraz ambitnej muzyki filmowej. Jej brat Jasiek Komasa był jurorem w portowym konkursie Nakręć wiersz.

Czy tegoroczne koncerty nawiążą do tych najbardziej pamiętnych w dwudziestoletniej historii festiwalu? Homo Twist, Pidżama Porno, Świetliki, Lech Janerka, Dyliżans (Brylewski, Nawrocki, Tymański i Trzaska), Waglewski & Pospieszalski, Tomasz Lipiński, Ballady i Romanse, Kim Nowak – to tylko kilku wykonawców na muzycznej liście Fortu i Portu Literackiego.

Z okazji festiwalu powstawały nowe zespoły: Strachy na Lachy w 2001 roku, Czarne Ciasteczka w 2002, Öszibarack w 2004 i Andruchowycz & Karbido w 2006, a muzykę do wydarzeń tworzyli: Kormorany, Igor Boxx, Indigo Tree, Pustki. Była też seria 33. Piosenki na papierze, w ramach której swoje książki wydali dotąd: Fisz, Grabaż, Kora i Lech Janerka. Powołana została nawet wytwórnia BL Rekord, gdzie ukazały się płyty Karbido i Lesers Bend, Andrzeja Sosnowskiego z zespołem The Chain Smokers, a przed rokiem Portowe piosenki, na której polscy muzycy nagrali kawałki z tekstami m.in. Marcina Barana, Krzysztofa Jaworskiego, Zbigniewa Macheja, Marty Podgórnik, Krzysztofa Siwczyka i Bohdana Zadury.

Na tegoroczne koncerty Hańby, Mary Komasy i ØRGANKA bilety już w sprzedaży!

Stacja Literatura 21 – strefa muzyczna
Od 16 do 18 września 2016 roku
Czarna Góra Resort
Stronie Śląskie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR