• 2016-07-01

Paweł Mykietyn w Salonie muzycznym w Willi Decjusza

10 lipca w Willi Decjusza w ramach Salonu Muzycznego odbędzie się koncert i spotkanie z Pawłem Mykietynem.

„Paweł Mykietyn w Salonie muzycznym w Willi Decjusza” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Paweł Mykietyn w Salonie muzycznym w Willi Decjusza” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jego kompozytorska kariera od samego początku rozwijała się w błyskotliwym tempie. Mimo, że miał niespełna 22 lata i był jeszcze studentem kompozycji w klasie Włodzimierza Kotońskiego utworem La Strada zadebiutował na Warszawskiej Jesieni – najważniejszej polskiej arenie muzyki współczesnej. Dzieło młodego debiutanta przyjęto entuzjastycznie, a sukces szybko zaowocował zamówieniem Warszawskiej Jesieni na kolejny utwór – Eine kleine Herbstmusik, którego prawykonanie w 1995 roku uznano jednym z najważniejszych wydarzeń warszawskiego festiwalu.

W tym samym roku kompozycja Pawła Mykietyna 3 for 13, napisana na zamówienie Polskiego Radia, zdobyła pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu w kategorii twórczości młodych kompozytorów. Rok później taką samą nagrodę na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Amsterdamie otrzymała jego Epifora na fortepian i taśmę.

Kolejne edycje Warszawskiej Jesieni przynosiły następne nowe utwory Mykietyna: Koncert fortepianowy ( 1997), Commencement de Siècle (1999), Shakespeare’s Sonnets (2000), a wreszcie operę Ignorant i szaleniec (2001). Wspomniane Sonety Szekspira, a także Epiforę na fortepian i taśmę Mykietyna będzie można usłyszeć podczas kolejnej odsłony cyklu Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza. Program koncertu uzupełni prezentacja 5 pieśni do słów Kazimiery Iłłakiewiczówny Witolda Lutosławskiego. Wśród wykonawców podziwiać będzie można specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej i cenionego na światowych scenach pianistę Macieja Grzybowskiego (to właśnie jemu Mykietyn zadedykował Epiforę) oraz znakomitą sopranistkę młodego pokolenia Annę Zawiszę.

Rozmowę z kompozytorem poprowadzi Tomasz Cyz, Redaktor Naczelny Ruchu Muzycznego.

Salon muzyczny w Willi Decjusza | Paweł Mykietyn 
10 lipca 2016 roku, godz. 17.00
Willa Decjusza w Krakowie

Dodaj komentarz