• 2016-07-01

Wycisz się w Łazienkach

Magia miejsca i siła muzyki kameralnej – tak promują swe wydarzenie organizatorzy międzynarodowego Festiwalu Strefa Ciszy. 2 lipca w Warszawie rusza IV edycja święta muzyki poważnej, jazzowej, folkowej i nie tylko.

Festiwal Strefa Ciszy, fot. M. Mulawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Strefa Ciszy, fot. M. Mulawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weekendem muzyki polskiej rozpocznie się w najbliższą sobotę i niedzielę międzynarodowy Festiwal Strefa Ciszy. To już czwarta edycja tego wyjątkowego święta muzyki w jednym z najpiękniejszych ogrodów Warszawy. Przez pięć kolejnych weekendów na pięciu plenerowych scenach będzie można posłuchać muzyki, od klasyki i jazzu po folk. Wśród tegorocznych gwiazd festiwalu: Janusz Prusinowski Kompania, Sonic Art Saxophone Quartet, Avenue, Corazon Flamenco i New Warsaw Trio. Już tradycyjnie przygotowane zostały także atrakcje specjalne dla dzieci i całych rodzin – koncerty w cyklu Melomaluszki.

Podczas tegorocznej edycji staramy się rozwijać te pomysły, które najlepiej sprawdziły się w latach ubiegłych. Kontynuujemy cykl koncertów rodzinnych Melomaluszki, ponownie zaprosimy wszystkich chętnych na cieszącą się coraz większym zainteresowaniem Scenę Otwartą. Nowością tegorocznej edycji będą występy bardów – to prawdziwa gratka dla miłośników poezji śpiewanej i piosenki autorskiej– mówi Tomasz Pokrzywiński, dyrektor muzyczny festiwalu.

Każdy festiwalowy weekend poświęcony jest muzyce innego państwa, po weekendzie polskim (2 i 3 lipca) czekają nas kolejno: weekend niemiecki (9 i 10 lipca), francuski (16 i 17 lipca) i hiszpański (23 i 24 lipca), a na wielki finał – weekend międzynarodowy (30 i 31 lipca). Głównym wydarzeniem tego i kolejnych weekendów będzie sobotni koncert o godz. 19.00 na Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. Na początek – 2 lipca zaprezentuje się legenda polskiej sceny folkowej: Janusz Prusinowski Kompania. Na innych scenach wystąpią: CzessBand, Jacek Gutry, CamerataVarsovia, Kwartet Aquamarine i Kwartet Opium.

Strefa Ciszy odbywa się w Łazienkach Królewskich już po raz czwarty. Ryszard Kubiak, dyrektor i pomysłodawca festiwalu, nie wyobraża sobie lepszego miejsca:

Koncepcja festiwalu od początku związana była z Łazienkami Królewskimi.  Jest to oaza spokoju, piękna i natury w środku pędzącego miasta. To właśnie Łazienki są tytułową magiczną strefą ciszy, czyli strefą, w której słychać dźwięki niesłyszalne i niezauważalne gdzie indziej.

Festiwal ma już ustaloną renomę i wierną publiczność, ale grono fanów Strefy Ciszy rośnie z każdą edycją. Ponad 700 festiwalowych koncertów w trzech poprzednich edycjach wysłuchało prawie 200 tys. osób.

Największym sukcesem festiwalu jest fakt, że udało nam się wypromować nową formułę koncertów, która sprawdziła się i której zawdzięczamy wspaniałą frekwencję Wyjątkowość Strefy Ciszy polega na prezentowaniu muzyki kameralnej i solowej w plenerze, ale w sposób intymny, delikatny, blisko słuchaczy, bez nagłośnienia. Przenosimy więc atmosferę koncertu „salonowego” do Ogrodów Królewskich. Nie budujemy dużych scen, staramy się wtopić w otoczenie, poszukujemy harmonii pomiędzy pięknem natury i pięknem muzyki – mówi Tomasz Pokrzywiński.

Festiwal Strefa Ciszy
Od 2 do 31 lipca 2016 roku
Łazienki Królewskie, Warszawa

Dodaj komentarz