Tony Cragg w Orońsku

Do 30 października na wystawie w Orońsku, która jest największą do tej pory prezentacją twórczości Tony’ego Cragga w Polsce, można oglądać ponad 40 różnorodnych rzeźb z lat 1984–2015.

Tony Cragg, „Helixhead #01”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tony Cragg, „Helixhead #01”, 2007 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już podczas studiów w Royal College of Art uwagę Tony’ego Cragga przyciągnęli tacy twórcy jak Joseph Beuys, Mario Merz czy Richard Long. Jego myślenie o sztuce kształtowali też przedstawiciele włoskiego arte povera. Cechą, która wcześnie ujawniła się w jego twórczości, a następnie była kontynuowana w następnych dekadach, jest jego innowacyjny stosunek do użytego materiału.

Początkowo używał rzeczy znalezionych, gotowych, składając z nich nowe całości, jak na przykład obiekt Minster z 1988 roku. W latach 90. Cragga zaczynają pociągać klasyczne materiały rzeźbiarskie i organiczny świat natury. W tym czasie artysta studiuje twórczość takich mistrzów jak Naum Gabo, Constantin Brâncuşi, a także sztukę brytyjskiego klasyka XX wieku, Henry’ego Moore’a.

Artysta czerpie inspiracje z rozmaitych źródeł, a także z różnych dziedzin nauki. Biologia, tak jak chemia czy fizyka, mają wpływ na jego krytyczne myślenie o rzeźbie. Dzieła Tony’ego Cragga, przez wielu uznawane za nową jakość w sztuce, charakteryzuje dynamizm, witalność, malownicze i egzotyczne bogactwo zmysłowych manifestacji materii, zaskakująca różnorodność efektów i niekonwencjonalne użycie materiałów.

Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce oraz British Council w Warszawie.

Tony Cragg. Rzeźba
Od 11 czerwca do 30 października 2016 roku
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Jarosław Pajek, Bogusław Dobrowolski
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR