• 2016-06-30

Cities and (velo)cities

Cities and (velo)cities to projekt realizowany dzięki współpracy polsko-węgiersko-czesko-słowackiej w ramach obchodów dwudziestopięciolecia Grupy Wyszehradzkiej. Jest częścią festiwalu Summer of Photography w Brukseli. Polskę reprezentuje białostocka Galeria Arsenał, a kuratorami jednej z części ekspozycji – Looking at the City – są Kuba Dąbrowski oraz Monika Szewczyk.

„Cities and Velo(cities)”, widok wystawy, fot. Dagmar Knerova (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Cities and Velo(cities)”, widok wystawy, fot. Dagmar Knerova (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program:

  • Cities and (velo)cities

De Markten, Oude Graanmarkt 5, Bruksela

Poza oczywistą przestrzenią miasta, ulic i budynków istnieje druga przestrzeń – ruchu, przejścia, czasu i rzeczywistej prędkości. To właśnie nadawanie rytmu sprawia, że miasto z jednej strony jest szczególnym, płodnym oraz historycznie ważnym środowiskiem, z drugiej zaś – niesamowystarczalnym bytem skierowanym na kulturę konsumpcyjną. W tę prędkość miasta wchodzimy i dostrajamy się codziennie. To ona określa rytm naszego życia i na odwrót – to ona pozwala nam uczestniczyć, przekształcać, a tym samym współtworzyć samo miasto.

Wystawa poprzez swą strukturę narracyjną próbuje nie tylko zilustrować, ale rzeczywiście podążać za typowymi dla miasta prędkościami.

Ekspozycja jest podzielona na trzy części-rozdziały:

  • Rozdział 1
    Beyond the City

Czechy i Słowacja
Artyści: Radek Brousil, Paul Chaney, Pavlína Fichta Čierná, Petra Feriancová, Valentýna Janů, Václav Kopecký, Eva Kotátková, Jan Maštera, Lucia Nimcová, Kateřina Šedá
Kurator: Václav Janoščík
Drdova Gallery, Praga, Czechy

  • Rozdział 2
    Looking at the City

Polska
Artyści: Maciej Jeziorek, Szymon Rogiński, Tomasz Wiech
Kuratorzy: Kuba Dąbrowski i Monika Szewczyk
Galeria Arsenał, Białystok

Fotografia miejska pochodząca z miast Europy Środkowej lub Wschodniej, na przykład z Warszawy, w większości wywodzi się od tego, co już się wydarzało w innych miejscach. Istnieją pewne klisze – łatwe stereotypy dokumentowania krajobrazu ze szkła i stali, ubóstwa, subkultur czy innych zjawisk miejskich. Pozostaje pytanie, czy Warszawa i inne miasta w regionie będą w stanie ustanowić własną estetykę fotograficzną, czy też fotografowie skazani są na szukanie elementów, które przypominają Nowy Jork, Londyn czy Paryż. W tej części wystawy prezentujemy zarówno fotografię artystyczną, jak i wernakularną, aby nie unikać tradycyjnych symboli czy klisz, lecz aby je odsłonić. Rozdział Looking at the City bezpośrednio dotyka kwestii festiwalu fotografii miejskiej, która może być też narzędziem pewnej identyfikacji. Chcieliśmy pokazać cechy typowe dla „portretu miejskiego” Europy Środkowej i Wschodniej – podkreślić specyfikę jej estetyki, która kształtuje się w innych warunkach, w obszarze prowincji. Zaprosiliśmy do wystawy trzech artystów, których prace są naszym zdaniem ikoniczne – bardzo mocno osadzone w realiach, a przy tym niepozbawione indywidualnego spojrzenia. Artystów, którzy badają przestrzeń miejską bardzo czułym aparatem. Mamy tu trzy indywidualne spojrzenia na miasto, ale też na jego mieszkańców – i jest to bardzo prawdziwy, spójny obraz Polski i Polaków. Zależało nam na uchwyceniu klimatu, ale też podkreśleniu świeżości języka fotografii – piszą kuratorzy z Polski.

  • Rozdział 3
    Life in the City

Węgry
Artyści: Ádám Magyar, Gábor Arion Kudász, Gergely Szatmári
Kuartorka: Zsófi Faur
Faur Zsófi Gallery, Budapeszt

Cities and (velo)cities
Od 17 czerwca 2016 do 28 sierpnia 2016
W ramach festiwalu Summer of Photography
Bruksela, Budapeszt, Polska, Praga

Dodaj komentarz