Konkurs na 9. Wystawę Kuratorską Bielskiej Jesieni 2016 rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto konkurs na 9. Wystawę Kuratorską Bielskiej Jesieni 2016. Galeria Bielska BWA zaprezentuje projekt Jagny Domżalskiej i Wojciecha Kozłowskiego pt. Odejście.

Tomasz Ciecierski, „Bez tytułu”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Ciecierski, „Bez tytułu”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwycięzcami konkursu na scenariusz i realizację 9. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni 2016 zostali Jagna Domżalska i Wojciech Kozłowski, którzy zaproponowali projekt wystawy zbiorowej z udziałem kilkunastu artystów pt. Odejście.

Najciekawszy pomysł na wystawę malarstwa współczesnego został wybrany przez zespół kuratorski Galerii Bielskiej BWA spośród czterech propozycji nadesłanych na konkurs zgodnie z wymogami regulaminu.

Kolejna edycja konkursu dla kuratorów przyniosła kilka nowych, ciekawych spojrzeń na współczesne malarstwo w Polsce. W nadesłanych projektach kuratorzy poddawali analizie materię malarstwa, związek idei z tworzywem, poszukiwali wartości prymarnych, podstawowych w tym pozornie tradycyjnym medium. Zwycięski projekt proponuje odejście, rozumiane zarówno jako kontakt widza z dziełem (oglądanie pracy z bliska, ale i z większej odległości – co związane jest z odpowiednią prezentacją obrazu), jak i sytuację samego artysty: poszukiwania innych możliwości pracy z przestrzenią obrazu, wychodzenie w trzeci wymiar, bez rezygnacji z malarskich jakości – mówi Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Kuratorzy Jagna Domżalska i Wojciech Kozłowski chcą – jak uzasadniają w informacji o idei wystawy:

Zaprezentować postawy wobec obrazu jako relacji przestrzennej u malarzy, którzy wierni malowaniu na płaszczyźnie, eksplorując jej możliwości wychodzą także poza dwa wymiary, przekształcając płótno w obiekt czy też rezygnując z niego, „odchodząc” od płótna, tworzą obiekty. Przy czym nie jest to odejście od obrazu, czy malarstwa, a poszerzanie spektrum działania. Zamierzamy skonfrontować ze sobą płaskie i przestrzenne prace poszczególnych artystów, pokazując relacje między nimi oraz malarską postawę czy intencję autorów.Interesuje nas wieloznaczność sięgnięcia po rozwiązania przestrzenne u poszczególnych artystów oraz ich różnorodny charakter a także postawienie pytania o odwracalność czy też tymczasowość tej tendencji.

9. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni 2016 – rozsztrzygnięcie konkursu
Zwycięzcy: Jagna Domżalska, Wojciech Kozłowski
Wystawa potrwa od 28 października do 26 grudnia 2016 roku
Organizatorem konkursu i wystawy jest Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz