• 2016-06-30

Premiera Coming out na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego

Reżyserka spektaklu Coming out, Aleksandra Popławska, mówi, że to „medytacja na temat życia trzech kobiet, które z pozoru dzieli wszystko: status społeczny, wiek, miejsce urodzenia. Łączy je jedynie moment, w którym przekroczyły granice moralności, zbrodni, życia i śmierci”. W spektaklu występują: Krystyna Tkacz, Agnieszka Wosińska i Anna Gorajska. Premiera 8 lipca na Scenie Przodownik.

„Coming out”, reż. Aleksandra Popławska (źródło: materiały prasowe)

„Coming out”, reż. Aleksandra Popławska (źródło: materiały prasowe)

Coming out jest wyprawą w świat brutalnej liryki i przeklętej miłości. Trzy monologi zranionych kobiet – młodej, dojrzałej, przejrzałej – są przepełnione uczuciami mocnymi, drapieżnymi, jednoznacznymi. Ich dramaturgia jest prosta: błysk, potem upadek w ciemność, a wreszcie rozpamiętywanie. Sztuka dowodzi twierdzenia: „Prawdziwa miłość jest w gruncie rzeczy nieosiągalna”. A może tylko „prawdziwa wzajemność”? Bo miłość trwa po swym zgonie i zmienia się w coś innego. W co? O tym właśnie mówi Coming out. W trzech splecionych ze sobą monologach bohaterki opowiadają o samotności, marzeniach, pragnieniach, niebezpieczeństwie i świecie. Działają impulsywnie i desperacko pragną miłości.

David Latimer w 1960 roku zamknął ogród w naczyniu. Ostatni raz podlał go w 1972 roku – od tamtej chwili ogród trwa jako zamknięty ekosystem: w hermetycznej butli następuje fotosynteza, rotacja składników, owocowanie, rozrost, zamieranie starych i rozkwit nowych roślin. Nasze bohaterki, podobnie jak rośliny Davida Latimera, tworzą odcięty od reszty społeczeństwa ekosystem, samotne, zamknięte w swoich mikroświatach rozkwitają i umierają po to, żeby narodzić się na nowo” – mówi Aleksandra Popławska.

Scenariusz: Jacek Górecki
Reżyseria: Aleksandra Popławska
Scenografia: Tomasz Mreńca
Kostiumy/projekcje: Maria Matylda Wojciechowska
Opracowanie muzyczne: Paweł Juzwuk
Muzyka na żywo: Maciej Dłużniewski, Piotr Leniewicz, Karol Ludew
Obsada: Krystyna Tkacz (Lilli) – gościnnie, Agnieszka Wosińska (Justyna Jabłońska), Anna Gorajska (Simone Godet)

Na Letnim Przeglądzie Teatru Dramatycznego będzie można zobaczyć wszystkie premiery mijającego sezonu. W repertuarze znalazło się trzydzieści tytułów: współczesne dramaty, komedie, spektakle muzyczne, klasyka w nowych przekładach, adaptacje wybitnych powieści. Piętnaście spektakli zostanie pokazanych z angielskimi napisami. Przegląd trwa od 1 do 30 lipca.

Coming out
Premiera: 8 lipca 2016 roku
Teatr Dramatyczny w Warszawie

Dodaj komentarz