• 2016-06-29

We Keep Coming Back

Od 30 czerwca do 7 lipca Krakowie i Warszawie odbędzie się 9 wydarzeń skupionych wokół światowej premiery kanadyjsko-polskiej produkcji teatralnej We Keep Coming Back.

„We Keep Coming Back” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„We Keep Coming Back” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W zamyśle autorów spektakl jest preludium do trudnych dyskusji z publicznością na temat wspólnej polsko-żydowskiej traumy, odkrywania ukrytych zaułków swojej tożsamości i budowania świadomości na temat odradzającego się w Polsce życia żydowskiego. Spektaklowi We Keep Coming Back będzie towarzyszyć seria dyskusji z publicznością oraz premiera komiksu Motherland osnutego wokół tych samych wątków.

Matka i syn, potomkowie ocalałych z Holokaustu, podejmują decyzję wspólnej podróży do Polski. Chcą odbudować rodzinną więź i odnaleźć utracone wątki polskiej tożsamości. Nie wiedzą jeszcze, że odnajdą w Polsce odradzającą się społeczność żydowską i poznają Polaków, którzy tak samo jak oni poszukują utraconych wątków tożsamości, wracając do swoich żydowskich korzeni. Na styku obydwu narracji rodzi się nowa historia. We Keep Coming Back – przedstawienie mutlimedialne, w którym artyści (matka Mary, syn Michael i ich przewodniczka Katka) grają samych siebie. To podróż, w której los trójki ludzi splata się ze sobą w sposób jakiego żadne z nich się nie spodziewało. Tworząc nową narrację z udziałem publiczności. To historia, która nigdy dwa razy nie jest opowiedziana tak samo na temat rzeczywistości, która nie do końca daje się opowiedzieć.

Osobiste doświadczenia kanadyjskiego aktora i artysty teatralnego o polskich korzeniach, Michalela Rubenfelda zainspirowały jego oraz uznaną kanadyjską reżyser teatralną Sarę Garton Stanley, do stworzenia spektaklu, który jest wciąż na nowo tworzoną opowieścią o wpływie jaki ma na nas historia i doświadczenia tragicznej przeszłości, przekazywane bądź ukrywane przez pokolenia. To projekt, w którym zderza się dziedzictwo kulturowe dwóch światów i trzech narodów, przeszłość i teraźniejszość. Nie bez znaczenia jest, że światowa premiera spektaklu odbędzie się właśnie w Polsce, 30 lipca podczas 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, wskazując na niezwykle ważne miejsce jaki kraj przodków zajmuje obecnie w tożsamości Rubenfelda.

Z dominującą wśród żydowskiej Diaspory negatywną narracją wokół Polski, cieszę się, że możemy zaprezentować spektakl o tym jak podróż do Polski z moją mamą zmieniła naszą perspektywę, pomogła zmniejszyć pielęgnowaną od pokoleń traumę i dała nadzieję na przyszłość – mówi Rubenfeld.

Pokazowi towarzyszy premiera autobiograficznego komiksu Motherland, stworzonego w duecie z ilustratorem Jonathanem Rotsztainem, podobnie jak Michael, potomkiem ocalałych z Holokaustu polskich Żydów.

We Keep Coming Back
Premiera: 30 czerwca 2016 roku, godz. 18.00
Pokaz: 1, 2, 3 lipca 2016 roku
Teatr Bez Rzędów w Krakowie

Dodaj komentarz