Miejsce na ziemi

15 czerwca odbyła się premiera książki Miejsce na ziemi, której autorką jest Umi Sinha.

Umi Sinha, „Miejsce na ziemi ” – okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Umi Sinha, „Miejsce na ziemi ” – okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwunastoletnia Lila Langdon jest świadkiem dramatycznej sceny. W pięćdziesiąte urodziny jej ojca, Henry’ego Langdona, przy zaproszonych na wystawną kolację gościach, jej matka wręcza ojcu prezent: ręcznie tkany, misternie wykonany obrus. Dziewczynka nie widzi, co dokładnie się na nim znajduje, ale efekt jest porażający – goście uciekają w popłochu, a ojciec udaje się do swojego gabinetu, gdzie popełnia samobójstwo.

Lila zostaje odesłana do mieszkającej w Anglii ciotki Wilhelminy. Z czasem postanawia rozwikłać rodzinną zagadkę, którą będzie musiała poskładać z listów pisanych przez swoją babkę mieszkającą w Indiach, a także z dzienników swojego ojca. Wraz z nią zanurzymy się w mrocznych rodzinnych sekretach, ostatecznie splatającej się w całość historii o miłości, namiętności, konfliktach klasowych i rasowych, a także poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

Miejsce na ziemi powołuje do życia postaci z krwi i kości, które wpadają w koszmar hinduskiej masakry w Cawnpore w 1857 roku oraz I wojny światowej. Za pomocą idealnie wyważonej i klarownej prozy, która rozbrzmiewa niczym najbardziej przenikliwa poezja, Umi Sinha przeplata opowieści trzech pokoleń z precyzją, znawstwem i artyzmem przypominającymi wyborny haft. To pełna uczuć książka autorki, która potrafi pisać zarówno z jasną delikatnością, jak i odważną intuicyjną bezpośredniością – mówi Catherine Smith.

Umi Sinha przyszła na świat i wychowała się w Indiach. Uzyskała tytuł magistra z kompozycji literackiej i przez dziesięć lat wykładała na University of Sussex. Prowadzi zajęcia z pisania, doradza literatom oraz jest współprzewodniczącą klubu narracji artystycznej działającego w Sussex.

Umi Sinha | Miejsce na ziemi
Premiera: 15 czerwca 2016 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz