Chirurgia plastyczna i sztuka?

30 czerwca MOCAK w Krakowie zaprasza na wykład profesora Iaina Hutchisona. Chirurg plastyczny specjalizujący się w rekonstrukcji twarzy, opowie o swoim projekcie pt. Saving Faces. Wydarzenie towarzyszy wystawie Medycyna w sztuce, którą MOCAK prezentuje do 2 października.

Mark Gilbert, Chris P. I, 1999–2000, olej / płótno, 45,72×45,72 cm, courtesy of Saving Faces, Mark Gilbert, Professor Iain Hutchison (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mark Gilbert, Chris P. I, 1999–2000, olej / płótno, 45,72×45,72 cm, courtesy of Saving Faces, Mark Gilbert, Professor Iain Hutchison (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Saving Faces jest prowadzony od 1990 roku i opiera się na współpracy lekarza i artysty. Iain Hutchison w londyńskim Szpitalu św. Bartłomieja przeprowadza operacje twarzy zdeformowanych przez choroby i urazy, a malarz Mark Gilbert portretuje pacjentów na różnych etapach tego leczenia. Na wystawie Medycyna w sztuce można zobaczyć powstały w ten sposób cykl obrazów.

W wykładzie chirurg opowie o poszczególnych przypadkach medycznych, a także praktycznych i etycznych problemach, z którymi zmagał się, podejmując tę niecodzienną inicjatywę. Przedstawi również wpływ projektu na pacjentów, ich rodziny, personel medyczny, portrecistę oraz publiczność odwiedzającą wystawę.

Profesor Iain Hutchison – specjalizuje się w chorobach i urazach twarzy. Pracuje w znanym londyńskim szpitalu St Bartholomew w Londynie oraz w Royal London Hospital. Prócz tego jest dyrektorem National Facial, Oral and Oculoplastic Research Centre (Narodowe Centrum Chirurgii Twarzy, Jamy Ustnej i Okuloplastyki). W 1989 roku, po śmierci matki, dr Marthy Redlich, założył fundację jej imienia i wykorzystał zebrane w ten sposób środki na zakup specjalistycznego sprzętu chirurgicznego. W 1995 roku doszedł do wniosku, że chciałby powtórzyć to, co kiedyś zapoczątkowali Tonks i Gillies – artysta i chirurg, którzy w czasie I wojny światowej dokumentowali pierwsze operacje plastyczne. Hutchison rozpoczął więc poszukiwania artysty na stanowisko stałego rezydenta przy prowadzonym przez siebie oddziale chirurgii. W roku 1998 Profesor Hutchison zainicjował projekt artystyczny pod nazwą Saving Faces.

Wykład odbędzie się w języku angielskim. Liczba miejsc ograniczona, wstęp wolny.

Saving Faces. Wykład profesora Iaina Hutchisona
30 czerwca 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz