Ślimaki zdobywają Nagrodę Publiczności na festiwalu AFI Docs!

Ślimaki w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka zdobyły Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Krótkiego Metrażu na AFI Docs – prestiżowym festiwalu dokumentu organizowanym przez American Film Institute. Seanse festiwalu odbyły się w najważniejszych punktach Waszyngtonu, przede wszystkim w historycznym AFI Silver Theatre.

„Ślimaki”, reż. Grzegorz Szczepaniak – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ślimaki”, reż. Grzegorz Szczepaniak – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na 14. edycji AFI Docs zostało zaprezentowanych 94 filmów dokumentalnych z 30 krajów. Nagroda Publiczności AFI Docs to szczególne wyróżnienie – w najważniejszym festiwalu dokumentu w USA uczestniczą liczni amerykańscy i światowi selekcjonerzy, filmowcy i dokumentaliści. W tym roku wśród gości znaleźli się m.in. Judd Apatow, Ramin Bahrani, Heidi Ewing, Alex Gibney, Rachel Grady, Werner Herzog (tegoroczny laureat honorowej nagrody AFI Docs Guggenheim Symposium) i Barbara Kopple. Wydarzeniem festiwalu były również spotkania filmowców z osobami z wielkiego świata polityki – przedstawicielami Białego Domu czy ambasadorem Niemiec w USA Peterem Wittigiem.

W tym roku filmem otwarcia festiwalu był nowy dokument Alexa Gibneya (reżysera Going Clear: Scientology and the Prison of Belief) o irańskim programie nuklearnym pt. Zero Days. W programie oprócz Ślimaków Grzegorza Szczepaniaka znalazły się jeszcze dwa polskie filmy krótkometrażowe – Wielki teatr Sławomira Batyry i Dwa światy w reżyserii absolwenta Szkoły Wajdy Macieja Adamka.

Grzegorz Szczepaniak jest absolwentem Programu dokumentalnego DOK PRO, a zwycięskie Ślimaki były projektem rozwijanym w Szkole Wajdy i wybranym do realizacji w Wajda Studio.


O Ślimakach

Francuzi są oburzeni! Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch ale podbijają Chiny i Japonię. Na fali popularności ślimaczanego „złotego” interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad postanawia założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, pan Grzegorz Skalmowski znany jako „Ślimaczany Król”.

Ślimaki miały polską premierę na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym i były prezentowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Sunny Side of the Doc w La Rochelle, a także podczas 19. MFF w Rhode Island.  Brały również udział w 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym (Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych) oraz w 58. DOK.Leipzig (International Programme Short Film). Film otrzymał nagrodę Silver Eye Award na 7. East Silver Market, honorowe wyróżnienie 22. Etiuda&Anima w Krakowie oraz Wyróżnienie za humorystyczne podejście do sztuki dokumentu na 22. MFF Listapad w Mińsku. W kwietniu 2016 roku zwyciężył w plebiscycie publiczności Go Short – International Short Film Festival w Nijmegen w Holandii (Ślimaki wzięły udział w Konkursie Studenckim BREAKING SHORTS) i brał udział w It’s All True (É Tudo Verdade) w Sao Paulo i Rio de Janeiro, najważniejszym festiwalu kina dokumentalnego w Ameryce Południowej.

14. Festiwal AFI Docs
Nagroda publiczności dla filmu Ślimaki (reż. Grzegorz Szczepaniak)
Czerwiec 2016

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR