Ślimaki zdobywają Nagrodę Publiczności na festiwalu AFI Docs!

Ślimaki w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka zdobyły Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Krótkiego Metrażu na AFI Docs – prestiżowym festiwalu dokumentu organizowanym przez American Film Institute. Seanse festiwalu odbyły się w najważniejszych punktach Waszyngtonu, przede wszystkim w historycznym AFI Silver Theatre.

„Ślimaki”, reż. Grzegorz Szczepaniak – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ślimaki”, reż. Grzegorz Szczepaniak – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na 14. edycji AFI Docs zostało zaprezentowanych 94 filmów dokumentalnych z 30 krajów. Nagroda Publiczności AFI Docs to szczególne wyróżnienie – w najważniejszym festiwalu dokumentu w USA uczestniczą liczni amerykańscy i światowi selekcjonerzy, filmowcy i dokumentaliści. W tym roku wśród gości znaleźli się m.in. Judd Apatow, Ramin Bahrani, Heidi Ewing, Alex Gibney, Rachel Grady, Werner Herzog (tegoroczny laureat honorowej nagrody AFI Docs Guggenheim Symposium) i Barbara Kopple. Wydarzeniem festiwalu były również spotkania filmowców z osobami z wielkiego świata polityki – przedstawicielami Białego Domu czy ambasadorem Niemiec w USA Peterem Wittigiem.

W tym roku filmem otwarcia festiwalu był nowy dokument Alexa Gibneya (reżysera Going Clear: Scientology and the Prison of Belief) o irańskim programie nuklearnym pt. Zero Days. W programie oprócz Ślimaków Grzegorza Szczepaniaka znalazły się jeszcze dwa polskie filmy krótkometrażowe – Wielki teatr Sławomira Batyry i Dwa światy w reżyserii absolwenta Szkoły Wajdy Macieja Adamka.

Grzegorz Szczepaniak jest absolwentem Programu dokumentalnego DOK PRO, a zwycięskie Ślimaki były projektem rozwijanym w Szkole Wajdy i wybranym do realizacji w Wajda Studio.


O Ślimakach

Francuzi są oburzeni! Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch ale podbijają Chiny i Japonię. Na fali popularności ślimaczanego „złotego” interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad postanawia założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, pan Grzegorz Skalmowski znany jako „Ślimaczany Król”.

Ślimaki miały polską premierę na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym i były prezentowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Sunny Side of the Doc w La Rochelle, a także podczas 19. MFF w Rhode Island.  Brały również udział w 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym (Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych) oraz w 58. DOK.Leipzig (International Programme Short Film). Film otrzymał nagrodę Silver Eye Award na 7. East Silver Market, honorowe wyróżnienie 22. Etiuda&Anima w Krakowie oraz Wyróżnienie za humorystyczne podejście do sztuki dokumentu na 22. MFF Listapad w Mińsku. W kwietniu 2016 roku zwyciężył w plebiscycie publiczności Go Short – International Short Film Festival w Nijmegen w Holandii (Ślimaki wzięły udział w Konkursie Studenckim BREAKING SHORTS) i brał udział w It’s All True (É Tudo Verdade) w Sao Paulo i Rio de Janeiro, najważniejszym festiwalu kina dokumentalnego w Ameryce Południowej.

14. Festiwal AFI Docs
Nagroda publiczności dla filmu Ślimaki (reż. Grzegorz Szczepaniak)
Czerwiec 2016

Dodaj komentarz