Św. Piotr i Paweł – Rowerzyści | Widowisko UAP

Od wielu lat, w porozumieniu z Urzędem Miasta i instytucjami kultury, grupa teatralna Asocjacja 2006 oraz Pracownie Uniwersytetu Artystycznego (w tym przypadku Brygada Pigmaliona) realizują 29 czerwca na ul Św. Marcin widowiska związane ze świętem patronów Poznania – Piotrem i Pawłem. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Święty Piotr i Paweł – Rowerzyści | Widowisko UAP (źródło: materiały prasowe)

Święty Piotr i Paweł – Rowerzyści | Widowisko UAP (źródło: materiały prasowe)

Asocjacja 2006 to prekursorzy inscenizacji w przestrzeni miejskiej; widowiska związane ze świętem patronów miasta po raz pierwszy zorganizowali w 1996 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Malta.

Piotr Tetlak jest autorem efektownych widowisk wielkogabarytowych (z użyciem dźwigów, motorówek, specjalnie konstruowanych platform i obiektów mobilnych), zajmuje się projektowaniem scenografii, obiektów scenicznych i widowiskowych, a także tworzeniem pełnowymiarowych spektakli teatralnych.

Działania Asocjacji 2006 realizowane są przez poznańskich artystów zgodnie z ideą, że święto Piotra i Pawła jest świętem poznaniaków i promuje ludzi związanych z naszym miastem według zasady integracji ludzi poprzez sztuką i muzykę.

Przez ostatnie lata we wspólnych tego typu działaniach uczestniczyli: Pracownie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, C.K. Zamek w Poznaniu, Hanna Banaszak, Lech Raczak, Zbigniew Łowżył, Szkoła „Łejery”, Grupa Targanescu, Teatr Porywacze Ciał, Fundacja Barak Kultury – Baku Teatr, Centrala Rybna, Teatr Pinezka, Wojciech Deneka, Janusz Stolarski, Przemysław Prasnowski.

Najbliższe widowisko odwołuje się do uniwersalnego języka happeningowego, a wydarzenie trwać będzie przez cały dzień (10.00 – 18.00), co pozwoli wziąć w nim udział wielu mieszkańcom i gościom Poznania. Obiekt rzeźbiarski realizuje Brygada Pigmaliona, tworzona przez studentów i pedagogów, a także przyjaciół Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. Wiesława Koronowskiego. W wydarzeniu, dziejącym się w przestrzeni ulicy Św. Marcin, wezmą udział także artyści Asocjacji 2006.

Św. Piotr i Paweł –  Rowerzyści 
29 czerwca 2016 roku
Organizatorzy: Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 (fundacja), współpraca pracownie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu we współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacja Miasta (UMP)

Dodaj komentarz