Rzeźby Krzysztofa Bednarskiego dla aktorów Teatru Laboratorium

Galeria Art Main Station by mia na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu zaprasza na wystawę prac Krzysztofa Bednarskiego, którą będzie można oglądać od 6 do 31 lipca. Ekspozycja dedykowana jest zmarłym twórcom związanym z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego.

Rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego; w tle zdjęcie Ryszarda Cieślaka, któremu była dedykowana (źródło: materiały prasowe)

Rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego; w tle zdjęcie Ryszarda Cieślaka, któremu była dedykowana (źródło: materiały prasowe)

Wystawa zatytułowana Ubi sunt? / Gdzie oni są? dedykowana jest pamięci zmarłych twórców związanych z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, z którymi Bednarski przez wiele lat się przyjaźnił i współpracował. Pamięć przeszłości próbująca powstrzymać mijający czas, obecna w twórczości autora Thanatosa polskiego, zostanie ukazana dzięki prezentacji cyklu prac z serii Moby Dick reprezentowanej przez szereg nowych dzieł, których nigdy nie pokazywano we Wrocławiu. Wystawie będą towarzyszyły projekcje filmów autorstwa Artysty, rejestracje jego performansów oraz „przypadkowe zdarzenia dźwiękowe”, sprzyjające uchyleniu naturalnego dystansu pomiędzy rzeźbiarskim dziełem i widzem. Wystawa w Galerii, w której ostatnio prezentowano słynną już ekspozycję Medytacja i ekspresja, pozwoli stworzyć twórcze Uniwersum, w którym opowieść o biblijnym Lewiatanie – Moby Dicku przekształci się w pokaz multimedialnej sztuki sprzyjającej nie tylko doznaniom natury estetycznej, ale przede wszystkim przenoszącej nas w sferę niemal mistycznej wzniosłości i artystycznej prawdy.

Kurator: Waldemar Okoń

Krzysztof M. Bednarski – rzeźbiarz, urodzony w 1953 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1973–1978, pracownia prof. Jerzego Jarnuszkiewicza i prof. Oskara Hansena). Aktywnie uprawia różne dyscypliny twórcze. Niegdyś był blisko związany z teatrem Jerzego Grotowskiego, dla którego w latach 1976–1981 projektował plakaty. Od 1986 roku mieszka w Rzymie; intensywnie obecny również na polskiej scenie artystycznej.

We wczesnych pracach odnosił się do propagandy komunistycznej (Portret totalny Karola Marksa, 1978, własność Muzeum Niepodległości w Warszawie; Portret zbiorowy, 1980, kolekcja Muzeum Narodowym w Warszawie) oraz sytuacji społeczno-politycznej Polski w stanie wojennym (Victoria-Victoria, 1983, kolekcja Muzeum Narodowym w Krakowie). Jego najbardziej znaną realizacją jest instalacja rzeźbiarska Moby Dick z 1987 (obecnie w kolekcji ms2, Muzeum Sztuki w Łodzi) – swoista ikona sztuki rzeźbiarskiej ostatnich dwóch dekad XX wieku w Polsce.

Autor rzeźb nagrobnych m.in.: Konstantego Puzyny, Krzysztofa Kieślowskiego, Ryszarda Cieślaka oraz pomników Incontro con Federico Fellini (Rimini, 1994), Fryderyka Chopina La note bleue (Wiedeń, 2010), Stefana Kuryłowicza (Warszawa 2013), a także rzeźby Thanatos Polski (1984, kolekcja MN we Wrocławiu), poświęconej pamięci przyjaciół z Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego.

Krzysztof M. Bednarski | Ubi sunt? / Gdzie oni są? Pamięci aktorów Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego
Od 6 do 31 lipca 2016 roku
Miejsce: Art Main Station by mia, Dworzec Główny PKP we Wrocławiu
Organizator: mia Art Gallery we Wrocławiu

Dodaj komentarz