• 2016-06-27

Prekursor polskiego fotoreportażu w Zamościu

Napisać o Tadeuszu Rolke, że to żywa legenda polskiej fotografii, to jakby nie napisać nic. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne  zaprasza wszystkich miłośników fotografii, sztuki i kobiecego piękna na otwarcie wystawy fotografii artysty pt. Pohib. Wernisaż odbędzie się 1 lipca w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

Fot. Tadeusz Rolke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tadeusz Rolke (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pohib, w słowniku słowacko-polskim nie istnieje. Jest słowo pohyb, ma 19 znaczeń, na pierwszym miejscu „ruch”. Ale nam się podobał pohib, na określenie sexapilu, urody, wdzięku. Polubiliśmy to słowo, i tak została nazwana wystawa, która miała premierę w Galerii Obserwacja w roku 2014. Mamy tu wybór fotografii z różnych okresów mojej działalności fotograficznej. Najstarsze obrazy pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku, najnowsze zrobione zostały parę lat temu. Kobiety krążą tu swobodnie i dobrze się czują wśród przedmiotów sztuki, w przyrodzie i przestrzeni miejskiej, w sklepie z obuwiem lub gdziekolwiek znalazły się przed moim obiektywem. Pejzaże dają nam uzupełnienie estetycznego odbioru. Nad wszystkim panuje groźna postać męska, zjawiająca się w pustym, bez witraży gotyckim oknie. Mamy jednak nadzieję, że nie zeskoczy, pozbawiając nas dobrego nastroju – mówi Tadeusz Rolke.

Tadeusz Rolke – urodził się 24 maja 1929 w Warszawie. Jest prekursorem polskiej fotografii reportażowej oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Odznaczono go Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę dla „Przekroju”. Od 1970 roku przebywał w Niemczech, gdzie publikował na łamach „Sterna”, „Die Zeit”, „Der Spiegel” i „Art”. Po powrocie do Polski w latach 80. stał się uczestnikiem wielu wystaw fotograficznych m.in. w Warszawie, Krakowie, Wilnie, Bratysławie, Paryżu, Berlinie czy Tokio. Obecnie współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej” i wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Warszawskiej Szkole Fotografii Mariana Schmidta. Jest współzałożycielem wydawnictwa edition.fotoTAPETA, mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie.

Tadeusz Rolke, Pohib
Od 1 lipca do 2 sierpnia 2016 roku
Galeria Fotografii Ratusz
Zamość

Dodaj komentarz