• 2016-06-25

Centralny Plac Zabaw

Już 2 lipca w Lublinie startuje Centralny Plac Zabaw – wyjątkowa przestrzeń stworzona do sportów miejskich oraz nietuzinkowych działań artystycznych i edukacyjnych. Choć jest to już czwarta edycja tego wakacyjnego projektu, po raz pierwszy wypełni całe dwa letnie miesiące.

„Centralny Plac Zabaw” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Centralny Plac Zabaw” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Centralny Plac Zabaw to łatwo dostępna alternatywa dla rutynowego spędzania wolnego czasu. Ważną częścią projektu jest Strefa Miejskich Sportów. W jej ramach można wziąć udział w licznych bezpłatnych warsztatach, konkursach i pokazach takich dyscyplin jak: Parkour, Freerun, Street Workout, Skateboarding, BMX, Fresstyle Football, Slackline, Rollerblading czy Footbag. Profesjonalni zawodnicy z Polski i zagranicy poinstruują wszystkich chętnych, a także sami zademonstrują swoje umiejętności.

Lublin słynie ze sztukmistrzów, nie mogło więc zabraknąć warsztatów z ich udziałem. Animacje prowadzone przez doświadczonych instruktorów – cyrkowców z Fundacji Sztukmistrze – obejmą różnorodne zajęcia z hula-hop, diabolo, żonglerką, ekwilibrystyką i wieloma innymi. Każdy może spróbować nauczyć się niesamowitych trików i umiejętności.

Specjalnie dla dzieciaków przygotowane zostały warsztaty robotyczne. Zajęcia z robotyki klocków LEGO, jednej z najpopularniejszych zabaw wśród dzieci, w tym roku będą odbywać się aż w trzech grupach wiekowych (4-5, 6-9, 9-14 lat). Swoje propozycje spędzania wakacji dla najmłodszych przygotowała także Karuzela Sztuki. Instruktorki pokażą różne sposoby na wizualno-kinestetyczne zabawy, upcykling znanych i niepotrzebnych przedmiotów, połączenie malarstwa z naturą oraz z muzyką. Zupełną nowością w programie dedykowaną maluchom jest joga dla dzieci. Będą to warsztaty ruchowe, podczas których najmłodsi nauczą się podstawowych pozycji jogi, naśladując różnorodne zwierzaki. Zajęcia połączone z kształtowaniem wyobraźni, zwiększają świadomość ciała, koncentrację i percepcję ruchową.

Centralny Plac Zabaw nie może obyć się bez tańca niosącego ogromną dawkę pozytywnej energii. Organizatorzy zapraszają w sierpniu na warsztaty dancehall – jamajskiego tańca, którego uczyć będzie Kasia Kuwałek z Passa Passa Dance Studio, dyplomowana instruktorka, choreografka oraz laureatka wszystkich liczących się konkursów dancehallowych w Polsce. Do nauki street dance zaprasza z kolei szkoła New Boogie Down School, która wprowadzi chętnych w meandry hip hopu. Zwieńczeniem warsztatów będzie Letni Konkurs Tańca 2016. W tym roku organizatorzy postanowili namieszać z kategoriami, co jest innowacyjne w skali kraju. Kategorie zawodów nie odnoszą się do konkretnych stylów tańca, lecz do gatunków muzyki. Nie jest zatem istotne, jakie style reprezentujecie, liczy się to, kto w danym momencie najlepiej udźwignie muzykę. Przewidziane są 3 opcje muzyczne: hip hop, funk i house. Wszystkie kategorie zostaną rozegrane w trybie 2vs2. Będzie się działo!

„Centralny Plac Zabaw” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Centralny Plac Zabaw” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczorami czas na relaks i dobrą muzykę. W klimatycznym, pełnym zieleni Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie (organizatora CPZ) w ciągu dwóch letnich miesięcy zabrzmią m.in. The Cancel (UA), The Third Eye Foundation (UK), Moon Hooch (USA), 3Kings, Aladdin Killers, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio + Mr Krime, Smolik // Kev Fox, The Stubs, Rysy i wielu innych.

Centralny Plac Zabaw
Od 2 lipca 2016 roku
Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz