Już dziś rusza 26. Festiwal Kultury Żydowskiej

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie zdominowana będzie przez dwa tematy: Diasporę i Szabat. 26. FKŻ potrwa od 25 czerwca do 3 lipca.

26. Festiwal Kultury Zydowskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

26. Festiwal Kultury Zydowskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

W ubiegłym roku światem wstrząsnął kryzys uchodźców. Europa przeraziła się napływu obcych, których postrzegała jako zagrożenie dla własnej tożsamości, dla europejskiej małej stabilizacji. Czy jednak my sami nie jesteśmy uchodźcami? Jak niewielu z nas żyje tam, gdzie się urodziło… Każdy z nas szukał lepszego życia z dala od miejsca urodzenia. Żydzi – wieczni wędrowcy – stali się dla organizatorów Festiwalu symbolem uchodźców. Wygnani z własnych ziem starali się znaleźć dom w wielu zakątkach świata – w tym w Polsce. Rozproszeni przez stulecia zdołali jednak stworzyć własne Państwo Żydowskie, w którym doświadczenie Diaspory, uchodźstwa stało się jednym z najważniejszych czynników kształtujących jego oblicze.

Szabat to najważniejsze żydowskie święto. Obchodzone co tydzień przez wszystkich Żydów – niezależnie od stopnia religijności – daje poczucie przynależności do wspólnoty i ciągłości wielowiekowej tradycji. Jest jednym z czynników spajających rozproszonych po całym świecie Żydów. Jest jednym ze sposobów na przetrwanie w Diasporze.

Przybysze z wielu zakątków Diaspory i z Izraela zasiądą przy wspólnym festiwalowym, szabatowym stole. Zasiądą przy nim również ci, dla których będzie to pierwszy Szabat w życiu. Po to, żeby poznać i zrozumieć tych, którzy wśród nas szukali schronienia.

O Diasporze będzie można posłuchać w serii wykładów, słuchowisk i warsztatów, które poprowadzą m.in. Diana Pinto, Edwin Serroussi, Noa Argov, Konstanty Gebert i Krzysztof Czyżewski. Doskonałą ilustracją skali diasporyczności i jej różnorodności będzie seria koncertów, w której posłuchać będzie można m.in. tureckiej gwiazdy rocka Seldy z izraelskim surfrockowym bandem Boom Pam, żydowskiej muzyki z Węgier w wykonaniu The Glass House Orchestra (najnowszy projekt Franka Londona), izraelsko-tunezyjsko-francuskiego indie-popu Riff Cohen, czy też wielokulturowego projektu Diwan Saz, w którym zadebiutuje w Europie nastoletni beduin Muhammad Gadir.

Gwiazdą tegorocznego FKŻ będzie Kronos Quartet, który wykona utwory współczesnych kompozytorów żydowskich, w tym m.in. Osvaldo Golijova czy Steve’a Reicha. Utwór Golijova Dreams and Prayers of Isaac the Blind, w którym wystąpi gościnnie David Krakauer, zabrzmi dokładnie w 20 lat od swojej premiery. Na scenie offowej wystąpią m.in. Ola Bilińska, Totemo i Ouzo Bazooka, a także Daniel Kahn ze swoimi projektami The Borthers Nazaroff oraz The Unternationale.

Stałym elementem FKŻ stały się już imprezy DJ-skie: klub Forum, Barka oraz Cheder będą miejscem imprez, podczas których zagrają David Pearl, Khen Elmalech oraz rezydenci kultowego telawiwskiego Tederu i krakowska, stworzona przed kilkoma laty specjalnie na potrzeby FKŻ – MLDV-a.

Diasporze poświęcony będzie również przegląd filmów w Kinie Pod Baranami, w którym będzie można zobaczyć m.in. nagrodzony Oscarem izraelski film Strangers No More.

Na osobną uwagę zasługuje też przygotowany wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym program literacki, podczas którego będzie można spotkać się m.in. z Jarosławem Mikołajewskim, Łukaszem Orbitowskim, Martą Masadą, a także z Magdaleną Kicińską.

26. Festiwal Kultury Żydowskiej
Od 25 czerwca do 3 lipca 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz