• 2016-06-24

Teatr dokumentalny w podróży z Polski do Niemiec

Historie o przesiedleniu, migracji, a w końcu o ucieczce przed frontami II wojny światowej stanowią główny kontekst dokumentalnego projektu teatralnego „Ucieczka-Flucht”, realizowanego w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach na terenie Polski i Niemiec.

„Ucieczka – Flucht”, fot. Jens Erwin Siemssen (źródło: materiały prasowe)

„Ucieczka – Flucht”, fot. Jens Erwin Siemssen (źródło: materiały prasowe)

Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły świadków, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej pt. Ucieczka-Flucht, której polska premiera odbędzie się 15 lipca w Gdyni – w nietypowym miejscu, bo na bocznicy kolejowej (ul. Architektów 1a, Gdynia Orłowo).

Polska premiera inicjuje tournée przedstawienia Ucieczka-Flucht na trasie kolejowej: Gdynia – Piła – Poznań – Frankfurt nad Odrą – Berlin – Lüneburg – Hanower – Bremerhaven – Geestenseth, które potrwa od 15 lipca do 28 sierpnia.

Dokumentalna sztuka teatralna w wykonaniu aktorów i muzyków z Niemiec, Polski i Rosji będzie realizowana w czterech wagonach towarowych, transportowanych wraz z pociągiem „Ozeanblauen”, który został specjalnie zaadaptowany dla artystów do realizacji teatralnych projektów site-specific.

Reżyseria: Jens-Erwin Siemssen (Niemcy) / Dramaturgia: Zindi Hausmann (Niemcy) / Aktorzy: Matylda Magdalena Roźniakowska (Polska), Katja Tannert (Niemcy), Margarita Wiesner (Rosja), Wlada Vladislava (Rosja), Iwo Bochat (Polska), Radosław Smużny (Polska) / Muzyka: Szymon Jabłoński (Polska), Marcin Kozioł (Polska)

Das Letzte Kleinod zyskał już międzynarodową markę teatru realizującego dokumentalne sztuki teatralne, przedstawiane w unikatowych miejscach. Projekty realizuje w pociągu „Ozeanblauen” – dziewięciu wagonach kolejowych specjalnie zaadaptowanych do teatralnych projektów site-specific oraz ich mobilnego przemieszczania się. W tym roku teatr otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę teatralną (Theaterpreis des Bundes) Ministra Kultury i Mediów w Niemczech.

Teatr Gdynia Główna szuka inspiracji w literaturze wysokiej, wartościowym słowie i żywej emocji aktora. Skupia wokół siebie trójmiejskich artystów, którzy przełamują tradycyjne wyobrażenia o teatrze. Teatr wykorzystuje nietypową scenę – podziemia Dworca Głównego PKP, gra także w przestrzeniach miejskich i poza centrami miast, by spotkać się z widzem w jego naturalnym środowisku i przyczyniać się do wzrostu świadomości oraz wrażliwości na sztukę.

Terminy przedstawień w Polsce:

Gdynia Orłowo
Bocznica kolejowa przy ul. Architektów 1a

  • 15 lipca, godz. 19.00, 20.30 – polska premiera przedstawienia
  • 16 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 17 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 18 lipca, godz. 19.00, 20.30

Piła
Bocznica kolejowa przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej)

  • 22 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 23 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 24 lipca, godz. 19.00, 20.30

Poznań Strzeszyn
Bocznica kolejowa przy stacji Poznań Strzeszyn, ul. Biskupińska 126

  • 28 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 29 lipca, godz. 19.00, 20.30

Ucieczka – Flucht
Od 15 lipca do 28 sierpnia 2016 roku
Organizatorzy: Teatr Gdynia Główna, Teatr Das Letzte Kleinod
Gdynia, Piła, Poznań
Frankfurt nad Odrą, Berlin Spandau, Lüneburg, Bremerhaven, Hanower, Bederkesa, Gesteenseth

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR