• 2016-06-24

Teatr dokumentalny w podróży z Polski do Niemiec

Historie o przesiedleniu, migracji, a w końcu o ucieczce przed frontami II wojny światowej stanowią główny kontekst dokumentalnego projektu teatralnego „Ucieczka-Flucht”, realizowanego w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach na terenie Polski i Niemiec.

„Ucieczka – Flucht”, fot. Jens Erwin Siemssen (źródło: materiały prasowe)

„Ucieczka – Flucht”, fot. Jens Erwin Siemssen (źródło: materiały prasowe)

Teatr Gdynia Główna oraz Das Letzte Kleinod, podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły świadków, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie w czasie II wojny światowej. Na podstawie ich osobistych historii, często opowiedzianych po raz pierwszy, został opracowany scenariusz sztuki teatralnej pt. Ucieczka-Flucht, której polska premiera odbędzie się 15 lipca w Gdyni – w nietypowym miejscu, bo na bocznicy kolejowej (ul. Architektów 1a, Gdynia Orłowo).

Polska premiera inicjuje tournée przedstawienia Ucieczka-Flucht na trasie kolejowej: Gdynia – Piła – Poznań – Frankfurt nad Odrą – Berlin – Lüneburg – Hanower – Bremerhaven – Geestenseth, które potrwa od 15 lipca do 28 sierpnia.

Dokumentalna sztuka teatralna w wykonaniu aktorów i muzyków z Niemiec, Polski i Rosji będzie realizowana w czterech wagonach towarowych, transportowanych wraz z pociągiem „Ozeanblauen”, który został specjalnie zaadaptowany dla artystów do realizacji teatralnych projektów site-specific.

Reżyseria: Jens-Erwin Siemssen (Niemcy) / Dramaturgia: Zindi Hausmann (Niemcy) / Aktorzy: Matylda Magdalena Roźniakowska (Polska), Katja Tannert (Niemcy), Margarita Wiesner (Rosja), Wlada Vladislava (Rosja), Iwo Bochat (Polska), Radosław Smużny (Polska) / Muzyka: Szymon Jabłoński (Polska), Marcin Kozioł (Polska)

Das Letzte Kleinod zyskał już międzynarodową markę teatru realizującego dokumentalne sztuki teatralne, przedstawiane w unikatowych miejscach. Projekty realizuje w pociągu „Ozeanblauen” – dziewięciu wagonach kolejowych specjalnie zaadaptowanych do teatralnych projektów site-specific oraz ich mobilnego przemieszczania się. W tym roku teatr otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę teatralną (Theaterpreis des Bundes) Ministra Kultury i Mediów w Niemczech.

Teatr Gdynia Główna szuka inspiracji w literaturze wysokiej, wartościowym słowie i żywej emocji aktora. Skupia wokół siebie trójmiejskich artystów, którzy przełamują tradycyjne wyobrażenia o teatrze. Teatr wykorzystuje nietypową scenę – podziemia Dworca Głównego PKP, gra także w przestrzeniach miejskich i poza centrami miast, by spotkać się z widzem w jego naturalnym środowisku i przyczyniać się do wzrostu świadomości oraz wrażliwości na sztukę.

Terminy przedstawień w Polsce:

Gdynia Orłowo
Bocznica kolejowa przy ul. Architektów 1a

  • 15 lipca, godz. 19.00, 20.30 – polska premiera przedstawienia
  • 16 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 17 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 18 lipca, godz. 19.00, 20.30

Piła
Bocznica kolejowa przy ul. Pomorskiej (obok ronda z ul. Okrzei, Towarowej)

  • 22 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 23 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 24 lipca, godz. 19.00, 20.30

Poznań Strzeszyn
Bocznica kolejowa przy stacji Poznań Strzeszyn, ul. Biskupińska 126

  • 28 lipca, godz. 19.00, 20.30
  • 29 lipca, godz. 19.00, 20.30

Ucieczka – Flucht
Od 15 lipca do 28 sierpnia 2016 roku
Organizatorzy: Teatr Gdynia Główna, Teatr Das Letzte Kleinod
Gdynia, Piła, Poznań
Frankfurt nad Odrą, Berlin Spandau, Lüneburg, Bremerhaven, Hanower, Bederkesa, Gesteenseth

Dodaj komentarz