Agencja modelek Eileen Ford

15 czerwca ukazała się książka Agencja modelek Eileen Ford, której autorem jest Robert Lacey. Ona informuje – ale nie plotkuje, opisuje modę – ale przejrzystym językiem reportażu.

Robert Lacey, „Agencja modelek Eileen Ford” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Robert Lacey, „Agencja modelek Eileen Ford” – okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Do tej pory świat modelek można było podejrzeć jedynie przez soczewkę telewizji czy artykułów prasowych. Doczekaliśmy się wreszcie literackiego backstage’u. To książka, która udowadnia, że nie można wnikliwie pisać o ubraniach bez skupienia się na historiach ludzi. To świetny kontrargument dla wszystkich, którzy uważają, że moda nic nie powie o ich życiu i nie ma niczego bardziej odległego od ich codzienności niż modelka na okładce „Vogue’a”.

Modelki to bowiem nie tylko „wieszaki” na ubrania – to prezenterki kultury. Historia modelingu to opowieść o tym, w jaki sposób w kulturze popularnej ewoluuje pojęcie „piękna”, o języku mody – jak się nim handluje, jak się je negocjuje, jaka uroda staje się ikoniczna, a jakie obrazy nie wchodzą w obieg i dlaczego. Książka Roberta to jedna, z coraz częstszych na szczęście, prób przyjrzenia się branży mody nie tylko jako „targowisku próżności”, ale jako obszarowi praktyk społecznych, które mówią bardzo wiele o tym, kim jesteśmy i chcemy być. Historia agencji modelek Eileen Ford to trzymający w napięciu literacki serial o kulturowych zmianach, biznesowych strategiach i indywidualnych ambicjach. To też opowieść o kobiecej emancypacji – Ford walczy o to, żeby modelka stała się symbolem niezależności, siły i świadomego piękna – nie była tylko ładną buzią z reklamy. W czasach Instagrama, kiedy każda dziewczyna może pozować dla milionów internautów, warto posłuchać jej – czasem staroświeckich – rad. (Karolina Sulej, autorka książki Modni)

Epicka historia niezwykłej kobiety. Eileen Ford to ikona naszych czasów – wraz z mężem Jerrym Fordem stworzyła nowoczesną agencję modelek i wykreowała takie osobowości jak Suzy Parker, Lauren Hutton, Christie Brinkley, Beverly Johnson, Jerry Hall, Brooke Shields, Kim Basinger, Naomi Campbell i Christy Turlington. Czerpiąc z materiałów z pierwszej ręki, Lacey rysuje niezwykłą sylwetkę Eileen Ford – daje pełną emocji opowieść o jej niezwykłym życiu, a także przedstawia historię kultury fascynujących i zaskakująco niedawnych czasów, kiedy moda i uroda stawała się wielkim biznesem. Lacey rozmawia z plejadą nietuzinkowych ludzi: z Rene Russo, Carmen Dell’Orefice, Cheryl Tiegs, a także z byłym protegowanym Eileen, Johnem Casablancasem, z którym prowadziła osławioną „wojnę modelek”.

Robert Lacey (ur. 1944) – ceniony na całym świecie brytyjski historyk i biograf. Jest autorem szeregu bestsellerowych biografii, między innymi Henry’ego Forda, księżniczki Grace czy królowej Elżbiety II, a także wielu książek przybliżających historię. Karierę rozpoczął jako dziennikarz w „Illustrated London News”, a później „The Sunday Times”.

Robert Lacey | Agencja modelek Eileen Ford 
Premiera: 15 czerwca 2016 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Która z wymienionych instytucji Twoim zdaniem najlepiej promuje architekturę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR