• 2016-06-24

Par Paranoje – pośmiejmy się z psychoanalizy

Par Paranoje to przewrotna komedia satyryczna o awangardowej sztuce, współczesnych związkach i seksualnych obsesjach, a przede wszystkim zjadliwa karykatura pseudoosiągnięć współczesnej psychiatrii i psychoanalizy. Charles Ludlam stworzył partyturę dla czwórki aktorów, potrafiących w tym materiale znaleźć punkt wyjścia dla aktorskich improwizacji.

„Par Paranoje” – plakat autorstwa Ryszarda Kaji (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Par Paranoje” – plakat autorstwa Ryszarda Kaji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Charles Ludlam (1943–1987) – amerykański reżyser, dramaturg i aktor. Absolwent Uniwersytetu Hofstra oraz założyciel Ridiculous Theatrical Company w Nowym Jorku. Jego sztuki były pastiszami gotyckich powieści, utworów Szekspira, oper Wagnera, wytworów kultury popularnej, starych filmów oraz wszystkiego co mogło wywołać śmiech. Ludlam zazwyczaj występował w swoich sztukach i był szczególnie znany z ról kobiecych. Jego najpopularniejszą sztuką jest Tajemnicza Irma Vep, która w 1991 roku była najczęściej wystawianym spektaklem w Stanach Zjednoczonych. W 2009 roku Charles Ludlam został pośmiertnie uhonorowany wprowadzeniem do American Theater Hall of Fame.

Autor: Charles Ludlam
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia, kostiumy, światło: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Przygotowanie wokalne: Anna Domżalska
Asystent reżysera: Cezary Rybiński
Inspicjent – sufler: Jerzy Gutarowski
Aktorzy: Robert Ninkiewicz (Dr Leonard Silver), Anna Kociarz (Dr Karen Gold), Justyna Bartoszewicz (Eleanor), Cezary Rybiński (Freddy)

Par Paranoje
Prapremiera: 2 lipca 2016 roku (Scena Letnia)
Kolejne spektakle: 3, 5, 6 i 7 lipca na Scenie Malarnia, 30 lipca na Scenie Letniej, 11 i 12 sierpnia na Scenie Kameralnej
Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Dodaj komentarz