How long is your battery now?

30 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy końcowej Lucasa Gutierreza – pierwszego rezydenta programu Warszawa | Berlin 2016, poświęconego nowym mediom i sztuce (post) internetu, organizowanego przez Fundację Badań Przestrzeni Publicznej TU. Otwarcie odbędzie się 30 czerwca w przestrzeni XS przy ulicy Narbutta 27A w Warszawie. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył performance audiowizualny Lucasa Gutierreza.

Lucas Gutierrez, wystawa „How long is your battery now?” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lucas Gutierrez, wystawa „How long is your battery now?” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Lucasa Gutierreza to wirtualne spotkanie składające się z serii transmisji wideo na żywo w publicznych przestrzeniach różnych części Berlina i Warszawy w ciągu jednego tygodnia. Obiekty towarzyszące instalacji wideo skłaniają widza do ponownego przemyślenia naszych sposobów interakcji w sieci oraz przyjrzenia się, jak treści wygenerowane w przeszłości stają się częścią cyfrowych odpadów (digital trash). Wideo rozmowa, punkt ładowania smartfona i samotna kontemplacja selfie, to tylko niektóre elementy, które ucieleśniają współczesną obsesję bycia widocznym, zauważonym i obecnym online.

Za każdym razem, kiedy mówimy o naszych miastach jako cyfrowych platformach, odnosimy się do sposobu, w jaki sami karmimy i odżywiamy je informacjami. Wpływamy na dany obraz i każdorazowo wytwarzamy nowy. Wyobraziwszy sobie ogromną ilość materiału, który codziennie jest digitalizowany, możemy stwierdzić, że „cyfrowość” przestała być medium, a stała się kontekstem, w którym zanurzone są społeczne, polityczne i artystyczne działania, stające się materiałem dla nowych form sztuki cyfrowej. Nawet muzea i galerie nie zdołały uratować i ochronić stref tymczasowej autonomii sztuki [zones of temporary autonomy of art]. Jeśli w nowoczesnych praktykach artystycznych, do których zaliczam sztukę postinternetu, dominuje zapętlenie i przypadek, pozostaje pytanie, jak w przyszłości będziemy zgłębiać naszą historię? Czy powinniśmy archiwizować dane dla przyszłych generacji? Czy jesteśmy w stanie kontrolować przepływ informacji? Odnoszę wrażenie, że to, co najbardziej nas interesuje, to jedynie powierzchnia. Dlatego też zamierzam jeszcze bardziej zniekształcić sposób, w jaki czytamy treści dostarczane nam przez innych. To jasne, że istnieją dziś nieskończone możliwości pozostawania w kontakcie, chociaż tak naprawdę żadna z nich wcale nie jest nowa. Jakie treści decydujemy się udostępniać? Tu mam wątpliwości – mówi Lucas Gutierrez o swoim projekcie.

Lucas Gutierrez (Argentyna) – jest artystą i projektantem działającym na polu nowych mediów. Mieszka i pracuje w Berlinie. W swoich ostatnich pracach wykorzystuje emisję obrazu w czasie rzeczywistym, łącząc elementy grafiki i wzornictwa przemysłowego. Obecnie pracuje nad kilkoma projektami z zakresu sztuki wideo oraz cyklami wykładów i warsztatów związanych z nowymi paradygmatami kultury cyfrowej. Brał udział w dobrze znanych festiwalach takich jak: Offf-Festival, Creamfields BA, Mira Festival, Panoramica Argentina, Genius Loci Weimar, BNT-Trimarchi. Dzielił scenę z takimi artystami jak: Clark, Alva Noto & Byenote, Pantha du Prince, Max Cooper, Jeremy P. Caulfield, Atrak, Evian Christ. Jego ostatnie pokazy i wykłady miały miejsce podczas Sluice Art Fair w Londynie oraz Fuchsbau Festival and Scope Sessions (Niemcy). Jest członkiem multimedialnego projektu Fungo (Lizbona).

Lucas Gutierrez, How long is your battery now?
Wernisaż: 30 czerwca 2016 roku, godzina 20.o0
Organizator: Fundacja Badań Przestrzeni Publicznej TU
XS, ul. Narbutta 27 A
Warszawa

Dodaj komentarz