Brat Dalajlamy

15 czerwca odbyła się premiera książki Brat Dalajlamy. Moja historia walki o Tybet, której autorami są Gjalo Thondup i Anne F. Thurston.

Gjalo Thondup, Anne F. Thurston, „Brat Dalajlamy. Moja historia walki o Tybet” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Gjalo Thondup, Anne F. Thurston, „Brat Dalajlamy. Moja historia walki o Tybet” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Przed północą 17 marca 1959 roku Dalajlama XIV ubrany jak zwykły tybetański żołnierz, z karabinem przewieszonym przez ramię i z zaledwie czterema pomocnikami u boku, wymknął się ze swojej letniej rezydencji i uciekł do Indii. Wkrótce społeczność międzynarodowa dowiedziała się więcej o niezwykłej historii małego górskiego narodu, a sam dalajlama stał się jednym z najbardziej cenionych duchowych przywódców na świecie.

Gjalo Thondup jako jedyny z czterech braci dalajlamy, którzy dożyli dorosłego wieku, nie został przeznaczony do życia zakonnego. Mógł więc tym bardziej zaangażować się w działalność na rzecz swojego uciśnionego narodu. Lawirował między największymi światowymi siłami i negocjował z dyplomatami na najwyższym szczeblu, nieraz z trudem odróżniając szczerą wolę od ukrytych intencji. Poświęcił sześćdziesiąt lat życia walce o przyszłość Tybetu. W tej książce po raz pierwszy opowiada swoją niezwykłą historię.

Gjalo Thondup, Anne F. Thurston | Brat Dalajlamy. Moja historia walki o Tybet
Premiera: 15 czerwca 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz