Afrykańska powieść Chigozie Obiomy

Debiutancka powieść Chigozie Obiomy Rybacy niesie ze sobą uniwersalne przesłanie, chociaż jej akcja rozgrywa się w wyłącznie w granicach jednego afrykańskiego miasta. W historii pobrzmiewają echa dawnych mistrzów opowieści, ale wzbogaca je nowy, śmiały ton

Chigozie Obioma, „Rybacy” – okładka (źródło: materiały wydawcy)

Chigozie Obioma, „Rybacy” – okładka (źródło: materiały wydawcy)

Bracia Ikenna, Boja, Obembe i Benjamin opuszczają lekcje w szkole. Coraz częściej widuje się ich za to nad okrytą złą sławą rzeką. Ich tata wyjechał do miasta za pracą, a troska o rodzinę spadła na ramiona mamy, okryte kwiecistą wrappą.

Pewnego popołudnia nad brzegiem rzeki spotykają miejscowego szaleńca Abulu. Ten zdradza im, że jedno z rodzeństwa wkrótce zanurzy się w krwawym strumieniu i nigdy z niego nie wyjdzie. Od tego dnia Ikenna, najstarszy z braci, zaczyna oddalać się od rodziny, staje się coraz bardziej krnąbrny, tajemniczy, a w końcu okrutny.

Spotkanie z Abulu przemieni – w tragiczny, ale też zbawczy sposób – życie członków nigeryjskiej rodziny. W ich losach czytelnik dostrzeże Afrykę we wszystkich jej sprzecznościach – ekonomicznych, społecznych, religijnych. Opowiedziana z punktu widzenia najmłodszego z braci, budząca trwogę historia nie rozgrywa się poza miastem Akure, a jednocześnie niesie uniwersalne przesłanie. Każe zadawać pytania o to, do kiedy myślenie magiczne – właściwe nam wszystkim – wzbogaca życie, a kiedy odbiera nam poczucie odpowiedzialności i sprawia, że stajemy się ślepi.

W debiutanckiej książce Obiomy pobrzmiewają echa dawnych mistrzów opowieści, ale wzbogaca je nowy, śmiały ton. To przypowieść o dorastaniu i braterstwie, w którym bezinteresowna miłość goi rany.

Chigozie Obioma urodził się w 1986 roku w Akure w Nigerii. Mieszkał na Cyprze, w Turcji, a obecnie żyje w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada na wydziale literatury i pisania kreatywnego na Uniwersytecie Stanu Nebraska w Lincoln. Jego powieść Rybacy znalazła się w ścisłym finale nagrody The Man Booker Price 2015.

Chigozie Obioma, Rybacy
Premiera: 2 czerwca 2016 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Która z wymienionych instytucji Twoim zdaniem najlepiej promuje architekturę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR