Cały czas. Prace na papierze

Do 6 lipca w Jan Fejkiel Gallery w Krakowie potrwa wystawa Tadeusza Nuckowskiego pt. Cały czas. Prace na papierze. Debiut artysty przypada na pierwszą połowę lat 70., gdy czerń i biel w grafice ciągle jeszcze bardziej były cenione niż ekspresja koloru częsta w pracach artystów następnego pokolenia.

Tadeusz Nuckowski, „Bez tytułu”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Nuckowski, „Bez tytułu”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tadeusz Nuckowski studiował grafikę w pracowni drzeworytu krakowskiej ASP. Być może o decyzji dotyczącej czerni i bieli – prócz decyzji artysty – zadecydowały także tradycje pracowni, z którą był związany. W najbliższych latach po jego debiucie w latach 70. powstało kilkadziesiąt abstrakcyjnych linorytów, w których artyście udało się zachować niezwykłą równowagę pomiędzy spontanicznością gestu, a dyscypliną wykreowanej formy.

Obok czarno-białych linorytów Tadeusz Nuckowski zaczął tworzyć również pastele. W tych świetlistych także abstrakcyjnych kompozycjach barwa uzyskiwała swą głębię dzięki aksamitnej czerni papieru. Niespodziewanie Nuckowski dał się poznać jako wykwintny kolorysta. Precyzja i powściągliwość formalna, konstrukcyjny porządek nie tak często spotykane w tej technice zapewniły mu uznanie koneserów, uroda tych prac przemawiała do szerszego odbiorcy. W najnowszych prezentowanych na wystawie pracach Nuckowski wierny jest nadal czaro-białemu linorytowi. W innych pracach łączy je z rysunkiem pastelą.

Tadeusz Nuckowski – urodził się w 1948 roku w Przemyślu. Ukończył Wydział Grafiki ASP w Krakowie. W latach 1976–1996 był dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Od roku 1995 zajmuje się pracą pedagogiczną. W 2012 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Prowadzi pracownię projektowania graficznego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego i w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Uprawia grafikę warsztatową, komputerową, rysunek, kolaż. Zajmuje się fotografią, projektowaniem graficznym i sztuką książki. W swym dorobku ma czterdzieści wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, a także udział w wystawach zbiorowych. Jest laureatem nagród i wyróżnień, m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Graficznym im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (1979, 1981), na Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie (1979, 2015) i na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1980). W Jan Fejkiel Gallery odbyły się dotychczas dwie wystawy artysty: Grafika i rysunek w 1994 roku i Kolaże w 1999.

Tadeusz Nuckowski, Cały czas. Prace na papierze
Od 22 czerwca do 7 lipca 2016 roku
Jan Fejkiel Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz