• 2016-06-23

Space Being

23 czerwca w Galerii Czułość w Warszawie rozpocznie się wystawa Space Being. Znajdzie się na niej kilka serii fotograficznych, stworzonych w ostatnim czasie przez Bao Ting.

Bao Ting, z serii „Fall Down” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bao Ting, z serii „Fall Down” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace na wystawie nawiązują ze sobą relacje. Kultura i ideologia nadają im znaczenie niezależnie od ich wewnętrznej natury. Z czasem nadane znaczenie się zmienia się na jakąś treść albo nawet przekształca się w strukturę podobną rzeczywistości. Zmiana tej przestrzeni ideowej jest związana z „subiektywnymi” właściwościami samej pracy. Każdy z nas dąży do bycia sobą, będąc pod ciągłym wpływem ideologii i różnego typu ograniczeń kulturowych.

Wystawa Space Being łączy w sobie kilka serii, nad którymi ostatnio pracowała Bao Ting. To co jest dla nich wspólne to fotografowanie rzeczy w ich obiektywnej, uwolnionej znaczeniowo formie. Wszystkie prace opisują relacje między przenikającymi się w napięciu dwoma przestrzeniami – ideologicznej i przestrzeni otwartej formy.

Noc Przestrzeni łączy w sobie takie elementy jak góry, drzewa i księżyc, które zostały zapisane przeze mnie w czasie. Miasto przedstawione jest jako siedlisko między zamkniętą formą a ogromem – zastanawiam się,  gdzie w tym wszystkim pozostało miejsce dla nas? Prace ukazują kontrast między przestrzenią ideologii a rzeczywistością obiektywną, walkę między wewnętrznym spełnieniem a stanem zewnętrznego społeczeństwa, gdzie musimy wyczerpani oddychać pomiędzy tymi dwoma ekstremami [...]. W serii Góra i Las odwołuję się do tych dwóch przestrzeni. Przedstawiam niefiguratywne drzewa, kwiaty, teren. Są płynne, świeże i tajemnicze. Mają ziemistą wilgotność, można w nich wyczuć świeże powietrze, czy dostrzec kłębiastą mgłę. To są miejsca, w których można s potkać się sam na sam z tajemnicą. Fotografując używam Polaroida, bo działa „połowicznie”. Pozwalam mu prowadzić się do światła, by w pełni opisać doświadczenie lasu, czemu służy również polaroidowa przypadkowość i płynność kolorów. Z kolei w cyklu fotografii Kraina Pamięci najważniejsze jest wspomnienie. Wewnątrz każdego podmiotu posiadającego pamięć, współistnienieje rzeczywistość i fikcja, nakładanie się czasu i przestrzeni, scenariusz lub po prostu ślad myślenia [...]. Wszystko to staje się reprezentacją naszej pamięci. Łączę więc pamięć i wyobraźnię z różnymi symbolami [...]. To, co sprawia, że praca ta jest szczególna, jest układ białych punktów/kropek na fotografiach, który został stworzony przez ułożenie pyłków kurzu na filmach. Po zeskanowaniu tworzą one niepowtarzalną przestrzenną głębię – opisuje swoje fotografie Bao Ting.

Bao Ting (ur. 1991) – pochodzi z Wuxi w Chinach. Jest absolwentką wydziału Projektowania Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Nanjing oraz Fotografii na Accademia di Belle Arti di Brera. Mieszka i pracuje w Mediolanie.

Bao Ting, Space Being
Od 23 czerwca do 7 sierpnia 2016 roku
Wernisaż: 23 sierpnia 2016 roku, godzina 19.00
Galeria Czułość w Warszawie

Dodaj komentarz