• 2016-06-22

Nederlands Dans Theater 2 w Lublinie

24 i 25 czerwca na scenie operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zagości Nederlands Dans Theater 2.

Nederlands Dans Theater 2 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nederlands Dans Theater 2 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ten holenderski zespół, światowej sławy ikona gatunku, pokaże swój najnowszy repertuar wyłącznie w Lublinie. Podczas dwóch wieczorów 16 utalentowanych młodych tancerzy z całego świata zaprezentuje się w 5 spektaklach.

Nederlands Dans Theater jest jedną z najbardziej rozpoznawanych kompanii tanecznych na świecie. Baza NDT, kierowanego obecnie przez brytyjskiego choreografa Paula Lightfoota, znajduje się w Hadze, ale kompania występuje dla międzynarodowej widowni w Europie, USA, Azji i Australii. Od momentu powstania w 1959 roku ta grupa zbuntowanych pionierów nowego stylu choreografii zbudowała bogaty repertuar, na który składa się ponad 600 spektakli stworzonych przez takich mistrzów jak: Jiří Kylián, Hans van Manen, Sol León & Paul Lightfoot, Crystal Pite, Marco Goecke, Johan Inger, Alexander Ekman, Gabriela Carrizo, Hofesh Shechter, Sharon Eyal & Gai Behar.

Program NDT 2 Lublin Tour składać się będzie z pięciu choreografii. Schubert i Some Other Time, których autorem jest para Sol León & Paul Lightfoot, powstały w ramach obchodu jubileuszu 25-lecia ich twórczości. Obydwa spektakle cechuje dbałość o technikę taneczną czerpiącą z baletu, która eksponuje poziom umiejętności NDT 2. Mutual comfort Edwarda Cluga to choreografia pełna szczegółów i jednocześnie bardzo precyzyjna. Clug skłania się ku podkreślaniu osobistego doświadczenia tancerza, nabywanego w procesie twórczym, którego głównym motorem jest odkrywanie wewnętrznych sprzeczności drzemiących w każdym człowieku. W efekcie w swoim spektaklu Clug dzieli się z widzami zaskakującymi momentami piękna i spontanicznej ironii.

Solo Hansa van Manena to choreografia dla trójki tancerzy, którzy uosabiają jednego człowieka, zastanawiającego się nad swoim miejscem w świecie. Tempo ruchu wykreowanego przez van Manena jest tak niewiarygodnie wysokie, że choreografia może być jedynie zatańczona przez zmieniających się tancerzy. W Cacti Alexandra Ekmana, podobnie jak w innych jego choreografiach, bardzo ważną rolę pełni muzyka. Artysta razem z Holenderską Symfonią stworzył zupełnie nową aranżację Der Tod und das Mädchen Schuberta. Dodatkowymi instrumentami dla orkiestry stają się tancerze. Choreografia Ekmana prowokuje widownię do refleksji na temat sposobu, w jaki sztuka jest postrzegana.

20. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
24 i 25 czerwca 2016 roku
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Dodaj komentarz