Julio Cortázar, O literaturze. Wykłady w Berkeley

19 czerwca w Wydawnictwie w Podwórku miała premierę książka, która ukazuje mało znane oblicze Julia Cortazara jako wykładowcy akademickiego i stanowi zapis trzynastu godzin spotkań ze studentami, które jesienią 1980 roku pisarz odbył na uniwersytecie w Berkeley.

Julio Cortázar, „O literaturze. Wykłady w Berkeley” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Julio Cortázar, „O literaturze. Wykłady w Berkeley” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Tych osiem wykładów to dla miłośników prozy Cortazara niecodzienna okazja, aby poznać tajniki jego pisarskiego warsztatu. Skąd się wzięły kronopie? Jak powstawały takie opowiadania, jak Ciągłość parków czy W nocy, twarzą ku niebu? Dzięki czemu Gra w klasy ma tak niezwykłą strukturę? Jakie cele przyświecały Cortazarowi, kiedy pisał Książkę dla Manuela?

Na te i wiele innych pytań odnaleźć można odpowiedź w wykładach O literaturze, które oprócz walorów poznawczych nie są pozbawione również wartości literackich. Cortázar nie byłby Cortazarem, gdyby – nawet w ustnych wypowiedziach – nie zachwycał erudycją, jasnością i precyzją w formułowaniu myśli. Jeśli dodać do tego widoczną w wykładach łatwość, z  jaką nawiązywał kontakt ze słuchaczami, oraz szacunek, serdeczność i poczucie humoru, z jakimi odpowiadał na ich pytania, czytelnik tej książki może odnieść wrażenie, że wraz z nimi zasiada w uniwersyteckiej sali, by posłuchać „najmniej przemądrzałego profesora na świecie”.

Julio Cortázar (1914–1984), argentyński prozaik, autor powieści, licznych opowiadań, esejów i sztuk teatralnych. Od 1951 roku mieszkał w Paryżu, gdzie łączył działalność literacką z posadą tłumacza przy UNESCO. Ogólnoświatową sławę przyniosła mu nowatorska formalnie powieść Gra w klasy (1963). Z biegiem czasu coraz bardziej angażował się w problemy polityczno-społeczne Ameryki Łacińskiej; dawał temu wyraz w swoich utworach (np. Książka dla Manuela, 1973). Obok Jorge Louisa Borgesa, Gabriela Garcii Márqueza oraz Ernesta Sábato zaliczany do najwybitniejszych pisarzy latynoamerykańskich dwudziestego wieku.

Julio Cortázar | O literaturze. Wykłady w Berkeley, 1980 
Premiera: 19 czerwca 2016 roku
Wydawnictwo w Podwórku

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR