• 2016-06-22

5. Euro Chamber Music Festival

Chamber Music Festival odbędzie się w tym roku już po raz piąty. Ten festiwal to święto muzyki kameralnej organizowane od 2012 roku przez Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego przy współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury. Powstał w kontrze do piłkarskiego święta, Euro Cup, z myślą o tych, którzy chcieliby nieco odpocząć od tematu stadionów i drużyn. Euro minęło, pozostały miłe wspomnienia, festiwal również. Piłkarskie zawody to święto przyjaźni, zdrowej rywalizacji, fair play. Stąd wzięła się myśl przewodnia festiwalu Przyjaciele grają….

„5. Euro Chamber Music Festivale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„5. Euro Chamber Music Festivale” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Krzysztof Tymendorf, ceniony altowiolista, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, który wraz z przyjacielem z estrady, skrzypkiem Arnaudem Kamińskim na co dzień mieszkającym we Francji, od samego początku planują program i obsadę koncertów, a także osobiście dbają o każdy szczegół organizacji festiwalu.

Festiwal tradycyjnie zaczyna się 21 czerwca, w dniu Międzynarodowego Święta Muzyki. Na ten dzień zaplanowano flash moby w różnych miejscach Trójmiasta. 24 czerwca będzie miał miejsce w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku koncertowy maraton – Kameralna Noc Świętojańska. Na początek Dobranocka Świętojańska dla dzieci w wykonaniu harfisty z Kostaryki, Carlosa Roberto Peña Montoya. Później koncert pod wdzięcznym tytułem Andante mio. Duet z Francji Arnaud Kaminski – skrzypce i Mathis Zielinski – fortepian zagrają utwory Haendla, Magina, de Falli, oraz specjalnie skomponowaną na pięciolecie festiwalu Sonatę na skrzypce i fortepian Zielińskiego – Wieczór zakończy występ duetu fortepianowego – Thomas Cornelius z Niemiec, oraz Magdalena Blum zagrają m.in. utwory klasyków wiedeńskich, a także – podobnie, jak w przypadku pierwszego duetu – utwór Noc Świętojańska, napisany specjalnie na festiwal przez pianistę Corneliusa.

Kolejny dzień, 25 czerwca, to Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych, również w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Przesłuchania są otwarte dla publiczności, podobnie jak koncert laureatów. W przerwie wykład gdańskiego lutnika Jacka Wesołowskiego. 26 czerwca przyjaciele, uczestnicy ECMF, udowodnią, że naprawdę grają wszędzie i tym razem będzie ich można spotkać na plaży w Brzeźnie. 1 lipca wielka uczta klarnetowa – Klarnetowa Carte Blanche. Klarneciści Jean-Marc Fessard z Francji, oraz Grzegorz Wieczorek, a także Alicja Wieczorek – fortepian i Patrycja Jankowska-Fessard – recytacja zaprezentują program złożony z kompozycji Widora, Poulenca, Saint-Saënsa, oraz kompozycję Patrycji Jankowskiej-Fessard. 2 lipca Grupa MoCarta będzie świętować wraz z gdańską publicznością 20-lecie istnienia zespołu. 7 lipca to dzień muzyki wokalnej – Chór Kameralny Discantus pod dyrekcją Sławomira Bronka wykona pieśni religijne i kaszubskie pieśni ludowe. Tradycją festiwalu jest występ dwojga dyrektorów, czyli Duo del Gesù – Arnaud Kaminski na skrzypcach i Krzysztof Tymendorf na altówce zagrają 8 lipca program złożony z dzieł zapomnianych mistrzów klasycyzmu. Festiwal zakończy się 10 lipca, w Centrum Św. Jana zagra słynny pianista Leszek Możdżer wraz z Larsem Danielssonem, kontrabasistą.

9 dni koncertowych, wspaniali artyści, ciekawe i przemyślane programy. A nade wszystko duch przyjaźni, który łączy muzyków na estradzie, plaży, ulicy i wspaniałą, trójmiejską publiczność. Warto być w Gdańsku w czasie Euro Chamber Music Festival, warto być częścią tego święta muzyki i mieć co wspominać przez cały kolejny rok!

5. Euro Chamber Music Festival
Od 21 czerwca do 10 lipca 2016 roku
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dodaj komentarz