• 2016-06-21

Z podszeptu muz: o Śnie nocy letniej

26 czerwca we wrocławskim Klubie pod Kolumnami odbędzie się spotkanie z Bogusławem Bednarkiem i Martinem Złotnickim, którzy tym razem wzięli na warsztat jeden z najbardziej znanych dramatów Szekspira. Stało się to nieprzypadkowo, ponieważ w tym roku przypada 400. rocznica śmierci dramatopisarza.

„Z podszeptu muz”, Bogusław Bednarek, Martin Złotnicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Z podszeptu muz”, Bogusław Bednarek, Martin Złotnicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem czerwcowego spotkania, zarówno z uwagi na minioną dwa dni wcześniej noc świętojańską, jak i w asumpcie do obchodzonego w bieżącym roku 400-lecia śmierci Szekspira, będzie jeden z jego najbardziej znanych dramatów. Na taką klasyfikację bez wątpienia zasługuje Sen nocy letniej – tajemniczy spektakl, pogmatwany przez fantazję, magię i kaprysy losu, licznie trawestowany w wersjach filmowych, muzycznych czy literackich. Przewodnikiem po czarodziejskiej krainie Szekspira będzie, jak zwykle, Bogusław Bednarek. Wytrawny orator oświetli mroki nocy świętojańskiej, rozwikła zawiłe sploty snu i jawy, objaśni relacje marzeń i realności. Wespół z Martinem Złotnickim ze swadą poda solidną porcję rzetelnej wiedzy przyprawionej jak zwykle humorem i pełną namiętności muzyką.

Cykl Z podszeptu muz został zainaugurowany w marcu 2015 roku. Do tej pory w Klubie Pod Kolumnami odbyło się sześć spotkań poświęconych kolejno: kobietom, ptakom, tańcom, ciału, siedliskom i średniowiecznym kuriozom.

Doktor habilitowany Bogusław Bednarek to legenda wrocławskiej polonistyki. Znany jest w całej Polsce z programu telewizyjnego Labirynty Kultury, emitowanego w latach 90., którego jest współtwórcą i głównym aktorem. Oryginalny wizerunek jegomościa w kapeluszu, w prochowcu, z cygaretką – ciepło kojarzy się wrocławskim bywalcom kawiarni literackich. Bogusław Bednarek jest autorem książki Epos europejski oraz rozlicznych, kuriozalnych  tekstów, m.in. Literackie obrazy tortur, O profanacji ludzkich zwłok i grobówPrzyczynek do sympozjologii, O szkodliwości „Kaczki – dziwaczki”, Węże, kolubryny, bazyliszki, kartany.

Martin Złotnicki to absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, gitarzysta klasyczny oraz flamenco, który uczył się u hiszpańskich gitarzystów: Rubena Parejo i Juana de Pilar w Walencji. Poza Polską koncertuje również w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Niemczech.

Z podszeptu muz: Sen nocy letniej 
26 czerwca 2016 roku
Klub pod Kolumnami we Wrocławiu

Dodaj komentarz