• 2016-06-21

W stronę człowieka. W hołdzie Zofii Rydet

1 lipca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu rozpocznie się wystawa W stronę człowieka. W hołdzie Zofii Rydet. Jednym z jej założeń jest sprowokowanie dyskusji na temat wpływu jej zdjęć na współczesną fotografię w Polsce.

Agnieszka Hunicz, z cyklu „80 i więcej”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Hunicz, z cyklu „80 i więcej”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Zofii Rydet (1911–1997) budzi nie tylko uznanie, ale także coraz większe zainteresowanie. Zainicjował je film Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet (1989) w reżyserii Andrzeja Różyckiego oraz wystawa prac artystki zorganizowana w 1999 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi. Wydarzenia te miały związek z przełomem, jaki dokonał się w fotografii dokumentalnej na początku XXI wieku.

Pracami o charakterze surrealistycznych fotomontaży i kolaży, a zwłaszcza dokumentalnym stylem Zapisu socjologicznego 1978–1990, Rydet otworzyła przed polską fotografią nowe możliwości rozwoju. Wszyscy artyści, których prace prezentowane są na wystawie, pracują – podobnie jak Rydet – na materiale czarno-białym, który, wbrew powszechnej opinii, nie jest bardziej „ułomny” od wizji fotograficznej ukazanej w kolorze. Ekspozycja nie ma jednak na celu przedstawienia zaproszonych twórców jako kontynuatorów wieloaspektowej twórczości Rydet, lecz ma obudzić dyskusję nad tym, w jaki sposób różne typy obrazowania obecne w jej zdjęciach wpłynęły na najnowszą polską fotografię.

Artyści: Maciej Herman, Agnieszka Hunicz, Piotr Kosiński, Mateusz Palka, Andrzej Różycki, Tomasz Sobieraj

W stronę człowieka. W hołdzie Zofii Rydet
Od 1 do 31 lipca 2016 roku
Wernisaż: 1 lipca 2016 roku, godzina 18.00
Kurator: Krzysztof Jurecki
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz