Wańka Wstańka

Ideą wystawy Wańka Wstańka Jerzego Kaliny jest przywołanie wyrażających i kształtujących postawę patriotyczną prac artysty z okresu przeobrażenia ustrojowego, a także nowszych, ale odnoszących się do wspomnianego czasu. 24 czerwca w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu odbędzie się jej wernisaż.

Fot. Anna Beata Bogdziewicz, Praga, 1990. Fotografia z archiwum artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Anna Beata Bogdziewicz, Praga, 1990. Fotografia z archiwum artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa przypomni osobę wszechstronnego twórcy o niepowtarzalnym dorobku, który jako jeden z pierwszych w Polsce tworzył akcje artystyczne o społecznej i politycznej wymowie. Mimo że realizacje Jerzego Kaliny powstały niemal 30 lat temu, po dziś dzień nie straciły na aktualności. Poza istotnym znaczeniem politycznym, mogą być odczytywane na wiele różnych sposobów, co świadczy o ich ponadczasowości, autentyczności i wybitności ich twórcy.

Przestrzenie intencjonalne, które tworzy z tych zwyczajnych przedmiotów, są powszechnie zrozumiałe dla większości ludzi. Dzięki temu artysta ma gwarancję aktywnego uczestnictwa tych, do których kieruje swoje posłanie. Inspirowany przez sprawy i problemy ważne dla społeczeństwa narodu, proponuje sztukę zaangażowaną w polską rzeczywistość, nie pozbawioną jednak cech uniwersalnych” – pisał w 1991 roku Mariusz Hermansdorfer, krytyk i historyk sztuki (Przestrzenie intencjonalne [w:] Jerzy Kalina. Przejście przez Morze Czerwone. Upadek Gigantów, 1992).

Jerzy Kalina, „Sen o Białej Mariannie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kalina, „Sen o Białej Mariannie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kalina – urodził się w 1944 roku w Garwolinie. Jest rzeźbiarzem, scenografem teatralnym i filmowym, twórcą instalacji, akcji, filmów animowanych i dokumentalnych, widowisk teatralnych oraz jednym z pierwszych performerów w Polsce. Ukończył Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie oraz wydział malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1971 roku w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od tego czasu skupia swoją uwagę na akcjach i instalacjach. Organizował je zazwyczaj w centralnych, ruchliwych punktach miasta. W latach 1971–1975 współpracował z galeriami Sigma oraz Repassage, co pozwoliło mu na urzeczywistnienie idei nawiązania bezpośredniego kontaktu z widzem. Kalina sięgał często po przedmioty codziennego użytku nobilitując je do rangi sztuki – artefaktu. Od 1973 roku współpracuje za Studiem Miniatur Filmowych, gdzie powstają jego animowane filmy autorskie. Znaczącą część swojej twórczości poświęcił również teatrowi. W latach 80. aktywnie uczestniczył w ruchu niezależnej kultury stanu wojennego. Artysta niemal od 55 lat jest wierny zasadniczej idei uprawianej przez siebie sztuki opierającej się na ciągłym poszukiwaniu, bezkompromisowej prowokacji, ekspresji społecznej, politycznej oraz religijnej.

Jerzy Kalina, Wańka Wstańka
Od 24 czerwca do 24 lipca 2016 roku
Wernisaż: 24 czerwca 2016 roku, godzina 18.00
Po wernisażu odbędzie się spotkanie z Jerzym Kaliną (prowadzenie: Piotr Bernatowicz)
Kuratorka: Jadwiga Siatka
Galeria Miejska Arsenał
Poznań

Dodaj komentarz