• 2016-06-21

Drums Fusion 2016

Drums Fusion 2016 odbędzie się w dniach 21–25 czerwca w Bydgoszczy. Głównym organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Współorganizatorem jest bydgoska Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego. Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu 10. edycji festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion 2016 będzie występ grupy Wadokyo, która zagra dla tysięcy widzów na tradycyjnych bębnach japońskich taiko.

Wadokyo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wadokyo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wadokyo to pochodząca z Niemiec, jedna z najsłynniejszych europejskich grup grających na tradycyjnych japońskich bębnach taiko. 25 czerwca podczas spektaklu perkusyjnego Taiko Drumming Show na Wyspie Młyńskiej w sercu miasta odegrają „japońską symfonię rytmu”.

Taiko to nie tylko sztuka perkusji, ale i dalekowschodnia filozofia życia, nakazująca „docenienie i szacunek zamiast konkurencji” oraz „integrację i wspólnotę zamiast izolacji”. „Taiko jest tętnem życia. Pulsującą sztuką, która łączy nas w jedno i przenika wszystko” – to motto jakim kieruje się niemiecka grupa. Zespół Wadokyo i prowadzona przezeń Wadokyo Taiko Akademy stawiają sobie za zadanie integrowanie sztuki japońskich bębnów z europejskim dziedzictwem kulturowym.

Słowo taiko w języku japońskim oznacza bęben. Do wyrobu takiego bębna używa się co najmniej dwustuletniego drewna, które po wstępnej obróbce jest suszone w sposób naturalny przez co najmniej pięć lat. Wnętrze bębna jest rzeźbione, dzięki czemu bębny mogą wydawać różne dźwięki.

Bydgoski Drums Fusion jest międzynarodowym festiwalem wywodzącym swoje korzenie ze słynnej Bydgoskiej Szkoły Perkusyjnej. W tym roku wśród gwiazd DFz znajdą się Manu Katche – współtwórca sukcesów Stinga i Petera Gabriela, legenda światowego jazzu Michał Urbaniak ze swoim Urbanatorem czy John R. Beck nazywany „ojcem światowej perkusji”.

Drums Fusion 2016
Od 21 do 25 czerwca 2016 roku
Bydgoszcz

Dodaj komentarz