Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2016

23 czerwca startuje festiwal Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury. Po raz czwarty połączy on Rzeszów, Lublin i Białystok z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Wschód Kultury Europejskiej Stadion Kultury – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wschód Kultury Europejskiej Stadion Kultury – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oficjalne otwarcie festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury uświetni występ grupy Art Color Ballet, która zaprezentuje spektakl Preludium Słowiańskie. To nie koniec propozycji teatralnych. W czwartek zobaczymy spektakl Romantyzm – Nowe Oczyszczenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej. W sobotnim programie znajdują się także Emigranci – interpretacja sztuki Sławomira Mrożka wg Piotra Cyrwusa i Szymona Kuśmidra. W niedzielę odbędzie się pokaz spektaklu Szczur teatru Beautiful Flowers z muzyką na żywo.

Europejski Stadion Kultury to także wiele wydarzeń z zakresu sztuki:

  • Marzenia Artysty – plenerowa galeria sztuki w formie labiryntu,
  • Portrety Eugeniusza GENO Małkowskiego,
  • Intermedialne Popamiątki,
  • Boża sprawa – wernisaż wystawy fotografii Stanisławy Zacharko,
  • Wschody nad Rzeszowem – grafiki studentów Ukraińskiej Akademii Poligraficznej,
  • Wschód – Zachód. Ukryte znaczenia plakatów Adeliny Gde,
  • Słowiańskie Bestie – interaktywna instalacja audiowizualna.

Atrakcją będzie planowany na sobotę i niedzielę video mapping 3D inspirowany fotografią artystyczną Aleksieja Lutina, zatytułowany Światłem odbudowaneprezentujący architekturę Lwowa. Przez cały czas będą się odbywać warsztaty fotografii techniką mokrego kolodionu Zapisane na szkle.

Muzycznym wydarzeniem festiwalu będzie Koncert Główny, który odbędzie się w piątek 24 czerwca o godz. 20.00 na Stadionie Miejskim. Usłyszymy międzynarodowe kolektywy: Natalię Nykiel i Golden Parazyth z Litwy, Dawida Kwiatkowskiego i The Hardkiss z Ukrainy, Skubasa i Jono McCleery z Wielkiej Brytanii oraz Sarsę i Green Room & Dato Lomidze z Gruzji. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Within Temptation, z którym w ramach kolektywu wystąpi Piotr Rogucki. Wydarzenie otworzy Kortez wraz z zespołem. W sobotę o godz. 19.30 na Rynku będzie miał miejsce koncert ukraińskiej artystki Jamali, laureatki Eurowizji 2016. Jako support zagra folkowy zespół Atmasfera.

W niedzielę na Rynku odbędzie się koncert Art Celebration: History of the Rhythm. 4. edycja Art Celebration to ukazanie historii ewolucji muzyki rytmicznej. Na scenie usłyszymy takich artystów jak Michał Urbaniak, Ten Typ Mes, Eskaubei, Dj Eprom, Te-tris, Numer Raz, Katarzyna Rościńska, Zbigniew Jakubek.

Wschód Kultury to cykl trzech festiwali integrujących środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. W 2016 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz czwarty. Przedsięwzięcie odbywa się dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury
Od 23 do 26 czerwca 2016 roku
Rzeszów

Dodaj komentarz