• 2016-06-20

Festiwal Warszawa Singera

Już po raz trzynasty, w dniach od 27 sierpnia do 4 września, kultura żydowska na nowo rozgości się w Warszawie! Festiwal Warszawa Singera gości znakomitych artystów, pisarzy, muzyków wraz z ich innowacyjnymi projektami.

The Klezmatics (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Klezmatics (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Warszawa Singera daje szansę poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Dzięki rozmowie z ekspertami, historykami, naukowcami umożliwia wspólną dyskusję, wymianę poglądów i wiedzy. Festiwal jest okazją do spotkania się wszystkich, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa.

Muzyka zajmuje na Festiwalu Singera czołowe miejsce. Zaproszeni artyści poprzez swoją twórczość wykazują chęć odkrywania nie tylko historii, ale i współczesności. Dlatego też tegoroczna edycja pokazuje, jak muzycznie rozwija się i w którym kierunku podąża kultura jidysz.

Festiwal tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego będzie można usłyszeć najznakomitszych światowych kantorów. Wystąpią: Yaakov Lemmer, Benzion Miller, Tzudik Greenwald przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menchaema Bristowskiego oraz z towarzyszeniem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. Orkiestra zaprezentuje się także na Placu Grzybowskim z jednym z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki – Requiem Mozarta. Ostatnia kompozycja genialnego twórcy zabrzmi w wykonaniu czworga wybitnych solistów-śpiewaków WOK oraz Zespołu Wokalnego i Orkiestry Sinfonietta WOK.

W wyjątkowym wnętrzu Synagogi im. Nożyków wystąpi pianista Kuba Stankiewicz z projektem The Music of Henryk Wars. To trzeci z cyklu koncertów poświęconych żydowskim kompozytorom polskiego pochodzenia. W podróż po Żydowskiej muzyce XX wieku na smyczki zabierze słuchaczy elita polskich smyczkowców: Katarzyna Duda, Katarzyna Brudnik-Gałązka oraz Marcin Zdunik. Będzie można obejrzeć niezwykły projekt Yiddish Tango, przywracający nas do Warszawy lat 30. Nowe aranżacje tang po polsku, jidysz, hebrajsku i hiszpańsku wykona pieśniarka Olga Avigail oraz zespół kompozytora i pianisty Hadriana Tabęckiego Tango Attack.

Festiwal Singera to wielki wybór różnorodnych wydarzeń angażujących publiczność. Chętni wezmą udział w warsztatach z kuchni żydowskiej, dzieci wykażą się kreatywnie podczas zajęć plastycznych, wspólnie odkryjemy tajemnice żydowskiej Warszawy, a miłośnicy aktywnej rozrywki oddadzą się tanecznemu uniesieniu podczas warsztatów tańca żydowskiego. Festiwal daje szansę poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Jest miejscem spotkania wszystkich tych, którzy szanują kulturę i dziedzictwo jidysz, ale też doceniają jej współczesny charakter i postępujący rozwój. Mamy nadzieję, że atrakcyjny program i różnorodność atrakcji sprosta wymaganiom zarówno miłośników, jak i zaciekawionych żydowskim dziedzictwem.

Festiwal Warszawa Singera
Od 27 sierpnia do 4 września 2016 roku
Synagoga im. Nożyków w Warszawie

Dodaj komentarz