• 2016-06-20

22. edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce

1 lipca rusza w gwiazdorskiej obsadzie 22. edycja festiwalu i zapowiada się rewelacyjnie. Międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to od kilku lat jego znaki rozpoznawcze.

Stefano Bollani Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefano Bollani Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku festiwal poszerzył formułę o dodatkowy, galowy koncert w Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, na którym wystąpi Stefano Bollani Trio – gwiazda europejskiego jazzu i wirtuoz włoskiego fortepianu.

To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Należy do najpopularniejszych i największych – pod względem ilości gromadzonej publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Festiwal trwa 2 miesiące wakacyjne, koncerty odbywają się w każda sobotę lipca i sierpnia.

Od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy, co potwierdzają także badania i ankiety. Przez 21 lat istnienia zgromadził imponująca liczbę około miliona publiczności. Jedna edycja festiwalu gromadzi około 40-tysięczną publiczność zróżnicowaną wiekowo i społecznie, na którą składają się zarówno warszawiacy, jak i jazz-fani, turyści z Polski i zagranicy.

Wśród tegorocznych gwiazd wystąpią między innymi :

  • Ulf Wakenius Trio – A Wes Montgomery Celebration – szwedzki geniusz gitary należący do czołówki światowej gitarzystów,
  • Bireli Lagrene Gypsy Jazz Trio – słynny francuski gitarzysty jazzowy pochodzenia cygańskiego, spadkobierca Django Reinhardta,
  • New York Jazz Masters – pod wodzą legendy saksofonu, Grega Osby zagrają amerykańscy mistrzowie: Mark Soskin, Rory Stuart, Matt Penman, Greg Hutchinson.

Na jedynym koncercie w Polsce zagra Cyrus Chestnut Trio feat. Buster Wiliams & Lenny White, jeden z najlepszych amerykańskich pianistów i tuzy światowego jazzu, znani z nagrań z Milesem Davisem.

22 edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce
1 lipca 2016 roku, Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Od 2 lipca do 27 sierpnia 2016 roku, Warszawa, Rynek Starego Miasta

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR