• 2016-06-20

22. edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce

1 lipca rusza w gwiazdorskiej obsadzie 22. edycja festiwalu i zapowiada się rewelacyjnie. Międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to od kilku lat jego znaki rozpoznawcze.

Stefano Bollani Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefano Bollani Trio (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku festiwal poszerzył formułę o dodatkowy, galowy koncert w Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, na którym wystąpi Stefano Bollani Trio – gwiazda europejskiego jazzu i wirtuoz włoskiego fortepianu.

To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Należy do najpopularniejszych i największych – pod względem ilości gromadzonej publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Festiwal trwa 2 miesiące wakacyjne, koncerty odbywają się w każda sobotę lipca i sierpnia.

Od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy, co potwierdzają także badania i ankiety. Przez 21 lat istnienia zgromadził imponująca liczbę około miliona publiczności. Jedna edycja festiwalu gromadzi około 40-tysięczną publiczność zróżnicowaną wiekowo i społecznie, na którą składają się zarówno warszawiacy, jak i jazz-fani, turyści z Polski i zagranicy.

Wśród tegorocznych gwiazd wystąpią między innymi :

  • Ulf Wakenius Trio – A Wes Montgomery Celebration – szwedzki geniusz gitary należący do czołówki światowej gitarzystów,
  • Bireli Lagrene Gypsy Jazz Trio – słynny francuski gitarzysty jazzowy pochodzenia cygańskiego, spadkobierca Django Reinhardta,
  • New York Jazz Masters – pod wodzą legendy saksofonu, Grega Osby zagrają amerykańscy mistrzowie: Mark Soskin, Rory Stuart, Matt Penman, Greg Hutchinson.

Na jedynym koncercie w Polsce zagra Cyrus Chestnut Trio feat. Buster Wiliams & Lenny White, jeden z najlepszych amerykańskich pianistów i tuzy światowego jazzu, znani z nagrań z Milesem Davisem.

22 edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce
1 lipca 2016 roku, Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Od 2 lipca do 27 sierpnia 2016 roku, Warszawa, Rynek Starego Miasta

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR